European Championships Day 2

IABA Press Officer Bernard O’Neill
Joe Fitzpatrick and Kieran Forde both claimed victories at this  evening’s session at the European Youth Championships at the Citywest Hotel in  Dublin.
But Thomas Conroy bowed out of the tournament after being  stopped in round one by giant German super-heavyweight Florian  Shulz.
Fitzpatrick exacted sweet revenge for a defeat to Vladyslav  Vyetshkin of the Ukraine at last June’s Brandenburg Cup in Germany with a 14-13  win in the flyweight category this evening.
Galway light-welterweight Forde followed that up with a 14-8  verdict over Mitchell Buckland of Wales, who received a public warning for  dropping his head in the second.
Earlier today, Evan Metcalfe and Jack Morrissey maintained  Ireland’s winning start to the Championships with victories in the  afternoon session.
Both boxers are now through to Thursday’s quarter-finals and  are just one win away for claiming at least bronze.
Dublin-born Metcalfe can from behind to beat Azerbaijani  light-flyweight Kamran Malikov 12-11, and Wexford heavyweight Morrissey forced  Alex Toth into a standing count in the second en route to a  16-10 win.
“It was hard but obviously I enjoyed it. He could take a good shot.  I admit I was tiring in the last round but I knew I had enough left,” said Sacre  Couer BC ace Morrissey, who was born on the same day (March 26th 1993) as Irish  team captain Michael McDonagh.
Meantime, six Irish boxers will be in action  tomorrow.
2011  European Youth Championships Citywest Hotel  Dublin
Tuesday August 23rd  (2pm)
Session 5 (A)
49Kg: Viktor Komkov (Lithuania) beat Umit  Zengin (Turkey) 20-9
49Kg: Nayhan Nazifov (Bulgaria) beat Dejan Cajis  (Germany) RSCI3
49Kg: Gabil Mamedov (Russia) beat Ali Srour  (Norway) 21-6
64Kg: Ricardas Kuncaitis (Lithuania) beat David  Pazdera (Czech Repulic) RTD1
64Kg: Genadijus Merkulovs (Latvia) beat Andre  Sousa (Portugal) 12-9
64Kg: Bogdam Galaev (Belgium) beat Salavat  Khatujev (Norway) 13-10
91Kg: Nikita Stepanovs (Latvia) beat Zafer Elasan  (Turkey) 11-4
91Kg: Mirel Yitaru (Romania) beat Rafayel  Simonyan (Armenia) 17-14
91Kg: Roman Fress (Germany) beat Yauheni  Shashko (Belarus) 13-7
91Kg: Gevorg Mankukyan (Ukraine) Darko Milosevic  (Serbia) 9-8
Session 6 (B)
49Kg: Jack Bateson (England) beat Viktor  Agateljan (Czech Republic) 14-5
49Kg: Oleksandr Ivanov (Ukraine) beat David  Jagodzinski (Poland) 16-9
49Kg: Koryun Soghomonyan (Armenia) beat  Dmitri Suhodol (Moldova) 14-4
49Kg: Evan Metcalfe (Ireland) beat Kamran  Malikov (Azerbaijan) 12-11
64Kg: Mikita Shabelnik (Belarus) beat Arsen  Hayrapetyan (Armenia) 14-12
64Kg: Joshgun Aliyev (Azerbaijan) beat Antii  Hietala (Finland) 15-6
64Kg: Philip Nsingi (Germany) beat Nurbo Bozan  (Sweden) 8-3
64Kg: Nikolay Koev (Bulgaria) beat Rhys Pagan  (Scotland) RSCI2
91Kg: Jack Morrissey (Ireland) beat Alex Toth  (Hungary) 16-10
91Kg: Paulius Zujevaz (Lithuania) beat Sebah  Zayed (Israel) RSCI2
91Kg: Victor Ialimov (Moldova) beat Hajibaba  Hajibabayev (Azerbaijan) 12-9
91Kg: Ivan Veryasov (Russia) beat Armin  Prasovic (Montenegro) RSC1
Session 7 (A) (7pm)
52Kg: Roman Formanek (Slovakia) beat Briga  Almog (Israel) 14-11
52Kg: Vanetik Eranosyan (Georgia) beat David  Rizoiu (Romania) 13-9
52Kg: Vanja Bacic (Serbia) beat Erikas  Gumbrevicius (Lithuania) 12-7
52Kg: Grzegorz Kozlowski (Poland) beat  Richard Gorman (Germany) 12-10
64Kg; Sadeth Tal (Israel) beat Ciprian Florea  (Romania) 11-7
64Kg: Kieran Forde (Ireland) beat Mitchell  Buckland (Wales) 14-8
64Kg: Patrik Rajcsanyi (Slovakia) beat Zeljko  Vujasinovic (Croatia) RSC3
64Kg: Levgenii Parkhomenko (Ukraine)  beat Dimitrios Papadopoulos (Greece) 14-11
91+Kg: Gasan Gimbatov (Russia) beat Ignac  Tallosi (Hungary) RSC2
91+Kg:Florian Shultz (Germany) beat Thomas  Conroy (Ireland) KO1
Session 8 (B)
52Kg: Tural Ahmadov (Azerbaijan) beat Artur  Nersisyan (Armenia) 16-11
52Kg: Joe Fitzpatrick (Ireland) beat  Vladyslav Vyetshkin (Ukraine) 14-13
52Kg: Vasily Vetkin (Russia) beat Yilmaz  Yasin (Turkey) 13-11
52Kg: Samson Sykes (England) beat Dzmitry Sapon  (Belarus) 13-9
64Kg: Ladjali Abdelmalik (France) beat Darren  Tetley (England) RSCI2
64Kg: Van der pas Max Petrus (Holland) beat  Vincenzo Contestabile (Italy) 14-6
64Kg: Zaur Abdullaev (Russia) beat Simon Dovc  (Slovenia) RSC2
64Kg: Hasan Demir (Turkey) beat Petru Ursu  (Moldova) 15-5
91+Kg: Bohdan Blazhko (Ukraine) beat Rokas  Misauskas (Lithuania) RSC2
91+Kg: Muhammed Aci (Turkey) beat Vakhtang  Mkrtchyan (Armenia) RSC1
Monday August 22nd
Session 1A
60Kg: Parviz Baghirov (Azerbaijan) beat Matteo  Angioni (Italy) 9-2
60Kg: Mger Oganisian (Ukraine) beat Kazimirez  Legowski (Poland) 14-8
60Kg: Michael McDonagh (Ireland) beat  Kristian Stepanov (Russia) 12-9
60Kg: Aleijaksej Hohleu (Belarus) beat Matteo  Komadina (Croatia) 17-6
69Kg: Igor Kharitonov (Russia) beat Spanos  Kyriakos (Cyprus) 12-6
81Kg: Lajos Sarkozi (Hungary) beat Huseyn Gasimov  (Azerbaijan) RSC1
81Kg: Bruak Askin (Turkey) beat Nikola  Milacic (Montenegro) 10-3
91Kg: Armin Prasovic (Montenegro) beat  Rigo  Jaroslav (Slovakia) 9-8
91Kg: Ivan Veryasov (Russia) beat Fotios Arapoglou  (Greece) RSCI1
Session 2B
60Kg: Mihail Orlov (Moldova) beat Charles Flynn  (Scotland) 14-11
60Kg: Henry Thomas (England) beat Denislav  Suslekov (Bulgaria) 10-9
60Kg: Gor Yeritsyan (Armenia) beat Gabor Hinger  (Hungary) 16-10
60Kg: Henrik Enroth (Finland) beat Vjaceslav  Skreivers (Latvia) 10-4
69Kg: Fagan Huseynov (Azerbaijan) beat Dario  Morello (Italy) 13-12
69Kg: Arayik Harutyunyan (Armenia) beat Nikita  Smirnovs (Latvia) RSC2
69Kg: Ihsan Erdogan (Turkey) beat Adam Pawlowski  (Poland) 13-6
69Kg: Alberto Ghoerghe (Romania) beat Diogo  Barbosa (Portugal) 23-18
Session 3A Evening
52Kg:Yilmaz Yasin (Turkey) beat Oliver  Lakatos (Hungary) 15-5
56Kg: Enrico la Cruz (Holland) beat Iyad Snounou  (Denmark) 11-6
56Kg: Eimantas Stanionis (Lithuania) beat Patrik  Velky (Czech Republic) 15-4
56Kg: Qais Ashfaq (England) beat Ionnis  Makariou (Greece) 15-3
56Kg: George Bates (Ireland) beat Damyan Damyanov  (Bulgaria) 22-8
56Kg: Radzhab Butaev (Russia) beat Shaban  Shahpalangov (Azerbaijan) 13-8
75Kg: Burhan Akcay (Turkey) beat Artjom  Kiltsov (Estonia) 10-5
75Kg: Ivan Nesterenko (Ukraine) beat Hampus  Henriksson (Sweden) 10-8
75Kg: Guiseppe Ranno (Italy) beat Vazgen  Shahverdyan (Armenia) 12-4
Session 4B
52Kg: Dzimitry Sapon (Belarus) beat Joshua  John (Wales) 13-7
52Kg: Samson Sykes (England) beat Dmitar Georgiev  (Bulgaria) 16-14
56Kg: Mark McKeown (Scotland)beat  Aleko  Tchadashvili (Georgia) 20-11
56Kg: Kolya Grigoryan (Armenia) beat Omar  Rahmoune (Italy) 11-6
56Kg: Sylwester Kozlowski (Poland) beat Ruslan  Aliyeu (Belarus) 19-10
56Kg: Ionut Baluta (Romania) beat  Michael  Zatorski (Slovakia) DISQ3
75Kg: Dzianis Prykhodzka (Belarus) beat Marko  Bozovic (Montenegro) 16-9
75Kg: Grant Quigley (Scotland) beat Aljaz  Venko (Slovakia) 8-4
75Kg: Nathan Thorley (Wales) beat Sergio Pestana  (Portugal) 17-3
75Kg: Stephen Broadhurst (Ireland) beat Bruno  Knjezevic (Croatia) 9-6
August 24th (Last 16)
56Kg: George Bates (Ireland) v Radzhab Butaev  (Russia)
60Kg: Michael McDonagh (Ireland) v Aleijaksej  Hohleu (Belarus)
64Kg: Kieran Forde (Ireland) v Sadeh Tal  (Israel)
69Kg: Michael O’Reilly (Ireland) v Ivegeni  Barabanov (Ukraine)
75Kg: Stephen Broadhurst (Ireland) v Nathan  Thorley (Wales)
81Kg: Gary Sweeney (Ireland) v Bogdan Kryzhini  (Ukraine)
August 25th Q/Finals
49Kg: Evan Metcalfe (Ireland) v Koryun Soghomoyan  (Armenia)
52Kg: Joe Fitzpatrick (Ireland) v Tural Ahmadov  (Azerbaijan
91Kg: Jack Morrissey (Ireland) v Paulius Zujevaz  (Lithuania)

Leave a Reply