Underage stand outs ready for senior action-recent Euro youth medalists enter Seniors

By IABA Press Officer Bernard O’Neill

Former European Schoolboy and Junior champion John Joyce gets the weekend’s Elite Championships underway with a last-eight clash against Camlough BC prospect Fearghus Quinn on Friday night.

Joyce, one of the three St Michael’s Athy BC boxers in action Friday, signed off on his underage career with a bronze medal win at the European Youth Championships in Poland last weekend.

Willie Donoghue, like Joyce a bronze medal winner at the European Youths, also make his Elite debut this weekend.

The ex World Junior champion meets European Games silver medallist and AIBA World No. 7 Brendan Irvine. Irvine won his first Elite belt at light-fly last January but has moved up to flyweight.

Kurt Walker is the first defending champion in action this weekend versus Cork bantam Colin O’Donovan.

Weigh in times – 8am to 9am and 12pm to 1pm on Friday and Saturday.

The Men’s Elite Championships is proudly sponsored by the Irish Daily Star.

National Elite Championships (2) 2015

December 4th (7.30pm)

Q/Final
75kg Fearghus Quinn (Camlough) V John Joyce (St Michaels Athy)

S/Finals

49kg Regan Buckley (St Teresas) V Darryl Moran (Illies GG)
52kg TJ Waite (Ormeau Road) V Jason McKay (St Pauls Antrim)
56kg Kurt Walker (Canal) V Colin O’Donovan (Togher)
60kg David Oliver Joyce (St Michaels Athy)V Hugh Joyce (St Michaels Athy)
64kg Dean Walsh (St Josephs/Ibars) V James Cleary (Olympic)
69kg Adam Nolan (Bray) V Michael Bustard (Monkstown Antrim)
81kg Christopher Blaney (Navan) V Sean McGlinchey (Oakleaf)
91kg Darren O’Neill (Paulstown) V Stephen McMonagle (Holy Trinity)
91+kg Dean Gardiner (Clonmel) beat Damien Sullivan (Emerald Antrim) W/O

December 5th

S/Finals (7.30pm)

52kg Brendan Irvine (St Pauls Antrim) V William Donohue (St Michaels Athy)
56kg Jason Kirwan (Ballagh) V Myley Casey (St Francis)
60kg George Bates (St Marys Dublin) V Sean McComb (Holy Trinity)
64kg Wayne Kelly (Athlone) V Ray Moylette (St Annes)
69kg Caoimhin Hynes (Holy Trinity) V Martin Stokes (Holy Family Drogheda)
75kg Michael O’Reilly (Portlaoise) V Winner
75kg Conor Wallace (St Monicas Newry) V Eddie Byrne (Na Fianna)
81kg John Paul Delaney (Emerald A) V Sean Allen (Arklow)
91kg Kiril Afanasev (Smithfield) V Bernie O’Reilly (Portlaoise)
91+kg Thomas Carty (Glasnevin) V Constantin Popivicu (Johnstown)

Results so far

November 28th

Q/Finals

52kg Jason McKay (St Pauls Antrim) beat Adam Courtney (St Marys Dublin) TKOI2
75kg Conor Wallace (St Monicas Newry) beat Connor Coyle (St Josephs Derry) 3-0
75kg Eddie Byrne (Na Fianna) beat Glory Lmuala Carlos (Maynooth) 3-0
81kg Sean McGlinchey (Oakleaf) W/O
81kg John Paul Delaney (Emerald Antrim) beat Matthew Tinker (St Francis) 2-1
91kg Darren O’Neill (Paulstown) beat Stephen Lawrence (Holy Family Drogheda) 3-0
91kg Stephen McMonagle (Holy Trinity) beat Ciaran Griffin (Celtic Eagles) 3-0
91kg Kiril Afansev (Smithfield) beat Christy Joyce (St Michaels Athy) 3-0
91kg Bernie O’Reilly (Portlaoise) beat Kenneth Okungbowa (Athlone) 2-1

Men

November 21st

Q/Finals (7pm)

60kg David Oliver Joyce (St Michael’s Athy) beat Gary Cully (St Davids) 2-1
60kg Hughie Joyce (St Michael’s Athy) beat Anthony O’Rawe (Braid) 3-0
60kg George Bates (St Marys) beat Gary McKenna (Old School) 3-0
60kg Sean McComb (Holy Trinity) beat Tiernan Bradley (Sacred Heart) 3-0
64kg Dean Walsh (St Ibars) beat Benaldo Marime (Holy Trinity) 3-0
64kg James Cleary (Olympic) beat Keith Flavin (Paulstown) 2-1
64kg Wayne Kelly (Ballynacargy) beat Gerard Matthews (St Pauls) 3-0
64kg Ray Moylette (St Annes) beat Patrick Lenihan (St Marys) 3-0
69kg Michael Bustard (Monkstown) beat Fergal Redmond (Arklow) TKOI3
69kg Caoimhin Hynes (Holy Trinity) beat Conor Doherty (Holy Trinity) 3-0

Women

November 27th

Finals
48kg Lauren Hogan (St Brigids Edenderry) beat Donna Barr (Twin Towns) 2-1
51kg Michaela Walsh (Holy Family GG) beat Ceire Smith (Cavan) 3-0
54kg Dervla Duffy (St Brigids Kildare) beat Elaine Harrison (Ardnaree) 2-0
57kg Moira McElligott (St Michael’s Athy) beat Joanne Lambe (Carrickmacross) 2-1
60kg Katie Taylor (Bray) beat Shauna O’Keeffe (Clonmel) 3-0
64kg Kelly Harrington (Glasnevin) beat Cheyanne O’Neill (Athlone) 3-0
69kg Clare Grace (Callan) beat Grainne Walsh (Sparticus) 3-0
75kg Christina Desmond (Fr Horgans) W/O
81+kg Diana Campbell (Garda) beat Maeve McCarron (Carrigart) 3-0

November 20th

S/Finals (7.30pm)
48kg Donna Barr (Twin Towns) beat Alexandra Kornaga (Carrickmacross) 3-0
54kg Elaine Harrison (Ardnaree) beat Jade Corcoran (Crumlin) 3-0
60kg Shauna O’Keeffe (Clonmel) beat Kayleigh Murrihy-McCormack (Kilfenora) 3-0
64kg Cheyanne O’Neill (Athlone) beat Shanice Just (Arklow) 3-0
69kg Grainne Walsh (Sparticus) W/O

irishboxing

Integral part of the Irish boxing community for over 13 years