Semi-final program for the National Junior Cadet Championships

Please scroll down for Friday’s semi-final program for the National Junior Cadet Championships. Boxing begins at 6pm.

The finals begin on Saturday at 2pm.

NOTE – All semi-finalists are requested to bring their passports to the National Stadium on Friday.

 

2014 National Junior Cadet Championships

June 13th S/Finals (6pm)

38.5kg David Oliver Joyce (Johnstown) V Dean Clancy (Ballinacarrow)

38.5kg David Nevin (St Marys Daingean) V Brandon McCarthy (St Michaels Athy)

40kg Martin Ward (St Michaels Athy) V Paul Loonihan (St Catherines)

40kg Jack McGivern (St Georges) V Luke Hurley (Tramore)

41.5kg Brandon Mongan (Olympic) V Declan McDonagh (Claremorris)

41.5kg Jerry Owens (Holy Family Drog) V Brandon O’Brien (The Borrough)

43kg Eoghan Boyle (St Josephs U) V Danny O’Reilly (St Brigids K)

43kg Conor Reneghan (Keady) V Wayne Delaney (St Saviours)

44.5kg Christopher Myers (Sparticus) V Lorcan Hurley (Tramore)

44.5kg Edward Donovan (O.L.O.L.) V Brandon Newland (St Canices)

46kg Barry Reynolds (Holy Trinity) V Davy Joyce (St Seachnalls)

48kg Dean Brophy (Portlaoise) V Tomithy Casey (Southside)

48kg Michael Delaney (Olympic) V Miley Stokes (Athlone)

50kg Cillian Spillane (Trojan) V Sean McGinty (Silverbridge)

50kg James Mongan (Bay City) V Lee Harkin (Illies GG)

52kg Conal Ross (Dockers) V Caolin McIntyre (St Canices)

52kg Nathan Reilly (Lucan) V Neil Mathers (St John Bocso U)

54kg Lee Hansey (South Meath) V Pardaig McDonagh (Geesala)

54kg Edgar Vuskans (Glengormley) V Edward Barrett (Olympic)

56kg Byron Barrett (St Brigids K) V Arthur Geronimo (Thurles)

56kg Martin Sweeney (Westside) V Pierce O’Leary (Docklands)

59kg James McDonagh (Crumlin) V Adam Dempsey (Achill)

59kg Mannion Collins (Bay City) V Sean Dempsey (Realt na Mara)

62kg Kane Tucker (St John Bosco U) V Tory Nichols (2 Castles)

62kg Paddy Sweeney (Innisfree) V Jack Conroy (Elite)

65kg Egosa Igharo (Clann Naofa) V Patrick Ward (Champs Camp)

65kg Nathan Rogers (Neilstown) V Pierre Stokes (Athlone

72kg Brendan McParland (St John Bosco) V Shane Corcoran (Olympic)

76+kg Jevgenijs Jelisejenkous (Castlebar) V Darren Maughan (Ballyhaunis)

Results so far

June 7th Q/Finals

38.5kg David Oliver Joyce (Johnstown) beat James Connors (Ballincollig) 3-0

38.5kg Dean Clancy (Ballinacarrow) beat Bill Stokes (Neilstown) 3-0

38.5kg David Nevin (St Marys Daingean) beat Dylan Fox Reynolds (Whitechurch) 2-1

38.5kg Brandon McCarthy (St Michaels) beat Dylan Doyle (Monkstown D) 2-1

40kg Martin Ward (St Michaels Athy) beat Eoin Larkin (Monkstown Dublin) 3-0

40kg Paul Loonahan (St Catherines) beat Joshua Murphy (Elite) 3-0

40kg Jack McGivern (St Georges) beat Michael Stokes (Holy Family Drog) 3-0

40kg Luke Hurley (Tramore) beat Joseph Owen Ward (Bluestack) 3-0

41.5kg Brandon Mongan (Olympic) beat Devon White (Neilstown) 3-0

41.5kg Declan McDonagh (Claremorris) beat John Kennedy (Westside) 3-0

41.5kg Jerry Owens (Holy Family Drog) beat Leon Thompson (Neilstown) 3-0

41.5kg Brandon O’Brien (The Borrough) beat Eddie Gaffey (Clann Naofa) 3-0

48kg Dean Brophy (Portlaoise) beat Luke Carroll (Westside) 2-1

48kg Timothy Casey (Southside) beat Gavin Rafferty (St Cianans) 3-0

48kg Michael Delaney (Olympic) beat Sean Doheny (St Canices) 3-0

48kg Miley Stokes (Athlone) beat Cathal Myers (Innisfree) 2-1

50kg Cillian Spillane (Trojan) beat Colum Murphy (St Georges) 3-0

50kg Sean McGinty (Silverbridge) beat Joe Whelan (St Ibars) 2-1

50kg James Mongan (Bay City) beat David McDonagh (Sparticus) 3-0

50kg Lee Harkin (Illies GG) beat Michael Doyle (Thurles) 2-1

June 6th Prelims

38.5kg Brandon McCarthy (St Michaels) beat Joe Joyce (St Seachnalls) 3-0

38.5kg Dylan Doyle (Monkstown D) beat Ross Carroll (St Brigids Kildare) 3-0

40kg Luke Hurley (Tramore) beat Callum Walsh (Riverstown) 3-0

41.5kg Jerry Owens (Holy Family Drog) beat Sean Daire (Loughglynn) 3-0

41.5kg Brandon O’Brien (The Borrough) beat Kian Bittles (Holy Trinity) 3-0

41.5kg Eddie Gaffey (Clann Naofa) beat Peter Vrinceanu (Johnstown) 2-1

48kg Cathal Myers (Innisfree) beat Patrick Ward (St Michaels Athy) 2-1

48kg Miley Stokes (Athlone) beat Trevor Hagerty (Kanturk) 3-0

50kg Michael Doyle (Thurles) beat James Power (Macroom) 3-0

Q Finals

43kg Wayne Delaney (St Saviours) beat David Nevin (Holy Family Drog) 3-0

44.5kg Christopher Myers (Sparticus) beat Caolan Duff (St Cianans) 3-0

44.5kg Lorcan Hurley (Tramore) beat Dylan Joyce (Avona) 3-0

44.5kg Edward Donovan (O.L.O.L.) beat John Paul Fiztpatrick (Bay City) 3-0

44.5kg Brandon Newland (St Canices) beat Anthony O’Callaghan (Clann Naofa) 3-0

52kg Conal Ross (Dockers) beat Jake O’Shaunnessy (Claremorris) TKO3

52kg Caolin McIntyre (St Canices) beat Gary Reddy (St Cianans) 3-0

52kg Nathan Reilly (Lucan) beat Neil Spencer (Trojan) 3-0

52kg Neil Mathers (St John Bosco U) beat Derek Murray (Ballincollig) 2-1

54kg Edward Barrett (Olympic) beat Oran McNaughton (Dockers) 3-0

56kg Byron Barrett (St Brigids Kildare) beat Peter O’Hagan (St Josephs) TKO1

56kg Arthur Geronmio (Thurles) beat Jack Doherty (St Josephs U) 3-0

56kg Martin Sweeney (Westside) beat Martin O’Donnacha (Dealgan) 3-0

56kg Pierce O’Leary (Docklands) beat David Harte (Johnstown) TKO2

59kg James McDonagh (Crumlin) beat Patrick Dunne (Riverstown) 2-1

59kg Adam Dempsey (Achill) beat Paddy McKensie (Arklow) 2-1

59kg Mannion Collins (Bay City) beat Morgan Tracey (St Saviours) 2-1

59kg Sean Dempsey (Realt na Mara) beat Sean McDonagh (Omagh Boys) 3-0

62kg Jack Conroy (Elite) beat Brian Joyce (Moate) 3-0

65kg Nathan Rogers (Neilstown) beat Cathal Maher (Sparticus) 3-0

65kg Pierre Stokes (Athlone) beat Oisin Keenan (Keady) 3-0

irishboxing

Integral part of the Irish boxing community for over 13 years