National Under 18 championship results

Please scroll down for Day 2 results from the National U/18 Championships at Dublin’s National Stadium.

The tournament resumes next Friday at the National Stadium.

 

National U/18 Championships National Stadium Dublin.

May 23rd

Prelims (11am)

60kg Craig Knowles (Neilstown) beat Terry O’Brien (Rathkeale) 3-0
60kg James McGivern (St Georges) beat Cian Fitzsimons (Baldoyle) 3-0
60kg Niall McAllinden (Holy Family GG) W/O
60kg Andy McDonagh (St Pauls Wat) beat Vasyl Chekanskyy (Holy Family Drog) 2-1
60kg Tiernan Bradley (Sacred Heart Om) beat  Oliver McCarthy (Brian Dillons) 2-1
60kg Raymond Downey (Trojan) beat Casey Berry (Bray) 2-1
60kg Eugene McKeever (St Malachys) beat Jakub Florczak (St Daivds Naas) 3-0
60kg Ryan Hurley (Tramore) beat Oran Keddle (St Bronaghs) 2-1
64kg James Cleary (Olympic) beat Ivan Khlpochick (Tramore) TKO3
64kg Kieran Molloy (Oughterard) beat Daniel Houlihan (Kilcullen) 3-0
64kg Adam Kelly (Mullingar Elite) beat John Maughan (Westside) 3-0
64kg Stephen Chambers (Castlebar) beat Mike McDonagh (Kilnamanagh) 3-0
69kg Colm Quinn (Casltebar) beat Padriag Finnan (Tipperary) TKOI3
69kg Michael Nevin (Portloaise) W/O
69kg Brett McGinty (Oakleaf) beat Thomas Toole (Connemara) 3-0
69kg Martin Stokes (Holy Family Drogheda) beat Lewis Crocker (Holy Trinity) 3-0
75kg Patrick Doherty (St Josephs) W/O

May 22nd

Prelims (5pm)

48kg Shannon Sweeney (St Annes) beat Ciara Anderson (Twin Towns) 2-1
49kg Martin Delaney (Olympic) beat Aaron Daly (Castlebar) 2-1
49kg Michael Sweeney (Drimnagh) beat Conor Jordamn (St Aidans) 2-1
52kg Willie Donohue (St Michaels Athy) W/O
52kg Nathan Young (Gilford) beat Nathan O’Connell (Northside) 2-1
52kg Shane Flavin (Paulstown) beat Conor Bianconi (Twintowns) TKO2
52kg Naill Farrell (St Annes) beat Terry McEntee (Old School) 2-1
56kg Jack Kelly (Cherry Orchard) beat Eoin Meaney (Clara) 3-0
56kg David Quinn (Ballinacarrow) beat Darragh Feerick (Ballinrobe) 2-1
56kg Cori Madden (Star) beat Stephen Lockhard (Baldoyle) 3-0
56kg Frankie Cleary (Olympic) beat Matthew McCole (Dungloe) 2-1
60kg Clodagh Greene (South Meath) beat Dawn Byrne (Sacre Coeur) 2-1
60kg Jakub Florczak (St Daivds Naas) W/O
60kg Eugene McKeever (St Malachys) beat Thomas Myers (St Pats Dromhair) 3-0
60kg Oran Keddle (St Bronaghs) beat Martin Stokes (Bay City) 3-0
60kg Ryan Hurley (Tramore) beat Ben Teeling (Bracken) 2-1
64kg Ciara Sheedy (Aglish) beat Ciara Lavin (Ballinamore) TKO3
64kg John Maughan (Westside) beat Kieran McCole (Dungloe) 3-0
64kg Adam Kelly (Mullingar Elite) beat Aidan Walsh (Holy Family GG) 2-1
64kg Michael McDonagh (Kilnamanagh) beat Sean McGuirk (Whitechurch) 2-1
64kg Stephen Chambers (Castlebar) beat Cormac Judge (Clane) 3-0
69kg Carly Mavrodin (Bay City) beat Nuala Connelly (Aglish) 3-0
69kg Martin Stokes (Holy Family Drogheda) beat Karl Lambe (Smithfield) 3-0
75kg Warren Murray (St Broghans) beat Matthew McDonagh (Claremorriss) 3-0
75kg Tony McGlynn (Crumlin) beat Michael Faulkner (Ballincollig) 2-1
75kg Christopher O’Reilly (Bracken) beat Dylan Devine (Clane) TKO2
75kg John Joe Joyce (St Michaels Athy) beat Brian Ward (Tuam)3-0

Friday May 29th

Prelims (6pm)

48kg Eve Carr (Enniskerry) V Caitlin Ryan (Midleton)
48kg Emma Flannery (Baldoyle) V Philly Hickey (Trojan)
48kg Niamh Carthy (St Brigids Kildare) V Chloe Fleck (Canal)
48kg Tiegan O’Sullivan (Ballincollig) V Winner
54kg Natasha Logan (St Bridgets Edend) V Clodagh McComiskey (Gilford)
54kg Saidhbh Greene (Ballinacarrow) V Talitha Bray Hegarty (Kanturk)
60kg Amy Broadhurst (Dealgan) V Maria Cronin (Rathkeale)
60kg Renee Roche (Castlebar) V Winner
60kg Winner V Winner
60kg Winner V Winner
60kg Winner V Winner
60kg Winner V Winner
64kg Chloe Grey (Bracken) V Lauren Casserly (Riverstown)
64kg Ciara Ginty (Geesala) V Winner
69kg Saoirse Dignam (Sacre Coeur) V Stacey Curran (Olympic)
69kg Samantha O’Grady (St Marys NR) V Winner
81kg Sean Conroy (BallyHaunis) V Brian Kennedy (St Mayrs Daingean)

Saturday May 30th (11am)

S/Finals

48kg Winner V Winner
48kg Winner V Winner
49kg Stephen McKenna (Old School) V Kieran Lally (Ardnaree)
49kg Winner V Winner
52kg Winner V Winner
52kg Winner V Winner
56kg Winner V Winner
56kg Winner V Winner
60kg Winner V Winner
60kg Winner V Winner
64kg Winner V Winner
64kg Winner V Winner
69kg Winner V Winner
69kg Winner V Winner
75kg Winner V Winner
75kg Winner V Winner
81kg Cormac Long (Rathkeale) V Winner
91kg Pierce Sherry (Johnstown) V Padraig Malone (Kilfenora)
91kg Thomas Mongan (Titans) V Wayne Rafferty (St Cianans)
91+kg Denis Gifford (Bracken) V Francis Carr (Ballinrobe)
91+kg Bernard McDonagh (Olympic) V Christopher McCloskey (St John Bosco)
Finals

51kg Caitlin Sweeney (St Brgids Kildare) V Jacqui Lynch (Golden Gloves)
54kg Winner V Winner
57kg Shannon Edge (St Bridgets Eden) W/O
60kg Winner V Winner
64kg Winner V Winner
69kg Winner V Winner
75kg Aoife O’Rourke (Castlerea) W/O
81kg Nell Fox (Rathkeale) W/O
81+kg Katie O’Rourke (Brosna) W/O

irishboxing

Integral part of the Irish boxing community for over 13 years