National U18 Competition – ENTRY LIST


The entry list for the National U18 competition in Dublin this month has been released by the Irish Athletic Boxing Association (IABA)

The first of two under-18 tournaments this year, along with the National Championships in August, results this month will factor into selection for the European Championships in Italy this April.

There are plenty of big names in the running including reigning champions Terry O’Donoghue, David Oliver Joyce Jr, Orinte Ringyte, Marty Geraghty, Marguerita Nevin, Katelynn Phelan, and Lauren Kelly. Then there are also major medalists such as Kane Tucker, Colm Murphy, Daina Moorehouse, Edward Donovan, and Aoibhine Carabine.

Boxing begins this Friday night at the National Stadium.

49kg – Men’s Light Flyweight
Terry O’Donohue (St Michael’s Athy)
Conor Leneghan (St Paul’s Antrim)
Sean Mari (Monkstown Dublin)
Adam Hession (Monivea)
Jude Gallagher (Two Castles)
Diarmuid Toland (Phoenix)

52kg – Men’s Flyweight
Owen McDonagh (Leeside Lough_
John Cowman (St Paul’s Waterford)
Jerry Owens (Holy Family Drogheda)
Dean Clancy (Ballinacarrow)
Sean Kelly (Dunfanaghy)
Dylan Doyle (Monkstown Dublin)
Kian Bittles (Holy Trinity)

56kg – Men’s Bantamweight
Killian Geraghty (Crumlin)
Kevin Coakley (Palmerstown)
Brendan McCarthy (St Michaels Athy)
Colm Murphy (St George’s)
Darragh Buckley (Saviours Crystal)
Gareth Dillon (St Bridgid’s Kildare)
Michael Hutchinson (Tipperary Town)
Daniel Khereddine (Bracken)
David Oliver Joyce (Ballymun)
John Paul Hale (Star)
Oisin Lally (Geesala)
Martin McDonagh (Ballina)
Jamie Lynch (Kilnamanagh)
Fionan Rodgers (Dungloe)
Luke Hurley (Tramore)

60kg – Men’s Lightweight
Declan McDonagh (Crumlin)
Michael Moorehouse (Enniskerry)
Alex Higgins (Fr Horgan’s)
Davey Joyce (Holy Family Drogheda)
Chris Myers (Sparticus)
Davy Keenan (Rathkeale)
Ciaran White (Monivea)
Lee McKee (Star)
Callum Walsh (Riverstown)
Seamus Mongan (Bay City)
Barry McReynolds (Holy Trinity)
Derek Murray (Muskerry)

64kg – Men’s Light Welterweight
Peter Vrinceanu (Crumlin)
Anthony Cassidy (Sacred Heart Dublin)
Jamie Murphy (Ballybrack)
Conall Ross (St George’s)
Lee Mackin (Dealgan)
Nichita Iurco (Maynooth)
Denis Miculas (Maynooth)
Pierce O’Leary (Dublin Docklands)
Regan Ward (Convoy)
James Power (Legacy)
Tiernan Duffy (Clonard Belfast}
Luke Burke (Grangecon)
Sean Butler (Riverstown)
John Paul Fitzpatrick (Bay City)
Conor Reneghan (Sean Doran’s Keady)

69kg – Men’s Welterweight
Christian Preston (Glasnevin)
Nathan Mongan (Virginia)
Mike Joyce (Baldoyle)
Mikey McDonagh (Navan)
Cian McCrudden (Bracken)
Edward Donovan (OLOL)
Rokas Boltrzakainis (Clane)

75kg – Men’s Middleweight
Martin Joseph Ward (Olympic Galway)
Jack Lawlor (Thurles)
Kane Tucker (Holy Trinity)
Conor McCarthy (Clane)
Mduduzi Ndlovu (Sligo)

81kg – Men’s Light Heavyweight
Ryan Bolger (Crumlin)
Dean O’Driscoll (St Michael’s Athy)
Michael Walsh (Holy Family Drogheda)
Adam Dempsey (Achill)
Edward Barrett (Olympic Galway)
Jason Ward (Monivea)

91kg – Men’s Heavyweight
Cathal Crowley (Spartans)
Owen McDonagh (St Anne’s)
Pierre Stokes (Leo’s)
Tommy Gavin (Darndale)

+91kg – Men’s Super Heavyweight
Edward Francis Mcdonagh (Lumpini)
Owney McDonagh (St Anne’s)
Zack Brennan (Belfast Kronk)

48kg – Women’s Light Flyweight
Megan Joyce (Ardagh Crossmolina)
Daina Moorehouse (Enniskerry)
Jessica Connolly (Ballaghaderreen)
Ciara Walsh (Smithfield)

51kg – Women’s Flyweight
Megan Coleman (Baldoyle)
Catherine Blaney (Navan)
Kirsten Cresham (Castlebar)
Shannon McKenna (Holy Trinity)
Orinta Ringyte (Riverstown)

54kg – Women’s Bantamweight
Mai Nguyen (Maynooth)
Mary Geraghty (Baldoyle)

57kg – Women’s Featherweight
Abbie Doyle (Enniskerry)
Ellie Preston (Baldoyle)
Ciara Craig (Dunfanaghy)
Danielle McSweeney (Riverstown)

60kg – Women’s Lightweight
Margeurita Nevin (St Bridgid’s Kildare)
Shauna O’Callaghan (Clann Naofa)
Carmen Mavrodin (Baldoyle)
Tiffany O’Reilly (Curragh)
Aoife Ginty (Geesala)

64kg – Women’s Light Welterweight
Katelynn Phelan (St Bridgid’s Kildare)
Evelyn Igharo (Clann Naofa)
Eileen McDonald (Johnstown)
Elice Elliott (South Meath)

69kg – Women’s Welterweight
Nadine Dermody (Raging Bull)
Roisin Gannon (Connemara)

75kg – Women’s Middleweight
Lauren Kelly (St Brigids Edenderry)
Aoibhe Carabine (Geesala)

81kg – Women’s Light Heavyweight
Sophie Thornton (Togher)

+81kg – Women’s Heavyweight
Alannah Nolan (Ballyhaunis)

Joe O'Neill

Reporting on Irish boxing the past five years. Work has appeared on irish-boxing.com, Boxing News, the42.ie, and local and national media. Provide live ringside updates, occasional interviews, and special features on the future of Irish boxing. email: [email protected]