National Novice Championship results
The semi-finals of the National Novice Championships will be decided on Sunday 11th March followed by the finals on March 16th.
Friday 24th (6.30pm)
Ian Joyce won 6-3
Shane Duggan won 13-10
Margan Jageillo won RSC3
Drew Bowes won 12-8
Brian Walsh won 11-7
Dima Markodskij won RSC1
Shane Duignan won 19-11
Matthew McCafferty won 7-4
David Bicevus won 10-5
Paul Farrell won 15-5
Kevin Mangan won RSC3
Shane Muldoon won 5-2
Richard Connell won RSC 3
Andrew Gray won RSC 2
Daragh McDonaghh won RSC1
Gerard Byrne won RSC3
Paul Douglas won 10-9
Daniel Hagan won 11-10
Peter McCabe won 11-8
Brian Egan won 11-9
James Dorrington won 9-5
Philip Moloney won 12-4
Dominic Donegan won 12-10
Andrew Begley won 17-7
(full results to follow )
February 25th (11am)
64Kg: Jorge Abboud (Corinthians) beat Benny Jordan (St Aidans) 11-4
64Kg: Rick Loonam (St Carthages) beat Faod Baghban (Dunboyne) 10-6
64Kg: Oleksander Kravtruv (Celbridge) beat Sean O’Donoghue (Rylane) 21-5
67Kg: Martin Carr (Angels) beat Tom Quinn (Dealgan) 23-8
67Kg; Damien Murphy (Glengormley) beat Adam Deighan (Coleraine) 9-2
67Kg: Ciaran Killeen (Mike Flaherty) beat Emmett Flannery (Corpus Christi) RSC2
71Kg; Johnny Dwyer (St Aidans) beat Richard Langtry (Coleraine) RCC3
71Kg: John Joyce (Lucan) beat Jamie Griffin (Celbridge) 12-6
71Kg: Harry Phelan (Sacred Heart) beat Jason Loonam (St Carthages) RSC2
71Kg: Darragh McDonagh (Ballymote) beat Gerard Byrne (Corinthians) 12-6
71Kg: Paul Douglas (Lucan) beat Daniel Hagan (Hillview) 9-7
71Kg: Peter McCabe (Limerick) beat Brian Egan (Ballymote) 16-5
71Kg: Philip Mooney (St Francis) beat James Dorrington (Neilstown) RSC1
71Kg; Andrew Begley (Crumlin) beat Dominic Donegan (Cootehill) RSCH2
25th February 2012 (2.30pm)
75Kg: Faolan Rahill (Monkstown Dublin) beat John Smith (Gorey) 4-0
75Kg: Ian Joyce (Conamara) beat Shane Duggan (Dungarvamn) 14-8
75Kg: Dima Markodskij (Portlaoise) beat Shane Duignan (Sacred Heart) 9-5
75Kg: Margan Jagiello (Crumlin) beat Drew Bowes (Phibsboro) RSC1
57KgF: Lyndsey Doyle (Gorey) beat Elaine Taylor (Neilstown) 24-7
75Kg: Matthew McCafferty (St John Bosco) beat Brian Walsh (Baldoyle) 11-7
75Kg: Paul Farrell (Sacred Heart) beat David Bicevas (St Saviours OBA) 10-9
75Kg: Kevin Mangan (Clones) beat Shane Muldoon (Ballyhaunis) 7-6
75Kg: Andrew Gray (Sacred Heart) beat Richard Connell (Trinity Boys) 12-6
81Kg: Christian Scuvie (Dunboyne) beat Michael McLoughlin (Bracken) 16-9
81Kg: James Brady (Monkstown Dublin) v Stephen Meagher (Neilstown) (to box Sunday)
81Kg: Martin McDonagh (Dunfanaghy) beat Audrius Kunerotiene (Portlaoise)12-1
81Kg: 81Kg: Jason Tannin (Olympic) W/O
81Kg: Marius Birsnu (Cavan)Â beat Noel Murphy (Lanesboro) KO2
81Kg: John Broughton (Mullingar) beat Jason O’Callaghan (Lucan) 16-3
81Kg: Yuri Piskin (St Pauls Antrim) beat Conor Burke (St Francis) 18-7
85Kg: Patrick Lavery (Dealgan) beat Trevor Murtagh (Moate) 12-11
85Kg: Andrej Valukec (Ballyhaunis) beat Liam Hughes (Kilcullen) 4-4 c/b 19-14
91Kg: Peter McGahan (Clonoe) beat Bobby Kingsley (Dunboyne) 12-7
91Kg:Â James Kenny (St Michaels Athy) W/O
91Kg: Cormac O’Connor (Crumlin) beat Hugh Tierney (Kilcullen ) 10-3
91Kg: Bartlomiez Jaskiewicz (Cavan) beat Justin Ward (St Kevins) RSC2
91+Kg: Francis Crothers (St John Bosco) beat Ciaran O’Reagan (Corpus Christi) 11-8
91+Kg: Colm McCabe (Ligoniel) beat Robbie Coyle (Lucan) RSC2
91+Kg: Marcin Salski (Athlone) beat Conal Patterson (Virginia) 17-7
91+Kg: Anthony Casserly (Galway) beat John Moody (Glasnevin) RSC2
91+Kg: Stephen Forde (St Pauls Antrim) beat Michael Regan (Castlerea) 17-9
91+Kg: Michael Clarke (Lucan) beat John Sheridan (Sacred Heart) 14-7
91+Kg: Stephen Lynam (Ballinacargy) beat Eoin O’Sullivan (Thurles) 10-8
60Kg: Niall Barrett (St Davids Naas) beat Sam Connor (Phibsboro) 15-3
60Kg: Viktor Rabei (Mount Tallant) beat Aaron Quillan (Baldoyle) 12-10
60Kg: Robert Power (Mount Tallant) beat John Reid (St Pauls Antrim) 6-5
60Kg: Martin Loonan (Leeside Lough) beat Jordan Lynch (Blessington) RSC2
64Kg: Niall Donnelly (Dealgan) beat David Martin (Lumpini) 10-9
64Kg: Karl O’Malley (Westside) beat Nathan Fox (Omagh Boys) 10-7
64Kg: Jorge Abboud (Corinthians) beat Barry Kilmeade (Lanesboro) 8-4
64Kg: Oleksander Kravtrav ( Celbridge) beat Rick Loonam (St Carthages) 10-5
67Kg: Michael Taylor (Hillview) beat Colm MacGiollamhir ( G. Cobra) 19-11
67Kg: Chris Donovan (St Michaels ) beat Stephen McCloskey (Dockers) 19-11
67Kg: Martin Carr (Angels) beat Chris Mooney (St Georges) 11-4
67Kg: Damien Murphy (Glengormely) beat Ciaran Killeen (Mike Flaherty) 16-11
71Kg: Johnny Dwyer (St Aidans) beat John Joyce (Lucan) 18-4
71Kg: Darragh McDonagh (Ballymote) beat Harry Phelan (Sacred Heart) 16-6
71Kg: Peter McCabe (Limerick) beat Paul Douglas (Lucan) RSC3
71Kg: Philip Mooney (St Francis) beat Andrew Begley (Crumlin) 13-6
75Kg: Ian Joyce (Conamara) beat Faolan Rahill (Monkstown) 8-5
75Kg: Margan Jagiello (Crumlin) beat Dima Markodskij (Portlaoise) 10-8