National Boy 4 and Youth results

AIBA World Junior silver medallist Paddy Donovan added to his impressive CV at the National Stadium in Dublin tonight.

The Limerick lightweight, who reached the final of the 2015 World Junior Championships in St Petersburg, Russia last September, beat talented Dublin prospect Kenneth Doyle in the Youth 2 final at the home of Irish boxing.

Thirty seven titles were claimed at the Stadium today to bring the curtain down on the Youth 1 and 2 tournament.

Two Boy 4 finals were also resolved, with Jake Tucker and Gavin Rafferty edging Sean Crowley and Peter Keenan on split decisions.

The remaining Boy 4 finals will be decided next Friday evening, April 29.

Friday’s weigh-ins – 8am to 9am and 12pm to 1pm at the National Stadium.

 

 

 

Boy 4  and Youth 1 & 2 Championships

Friday April 15th

Q/Finals

Youth 2

52kg Craig Kavanagh (Crumlin) beat Michael Kinsella (St Anthonys /Pats) 3-0
52kg Callum Bradley (Sacred Heart O) beat Edward McDonagh (Titans) 3-0
54kg Joseph Nevin (Kilcullen) beat Robbie Gould (Monkstown Antrim) 2-1
57kg Eamer Coughlan (Riverstown) beat Michael McGuinn (Ballinacarrow) TKO2
57kg Dominic Bradley (Errigal) W/O
60kg Patrick Donovan (O.L.OL) beat Tom Stokes (All Saints) 3-0
60kg Kevin Lee (Douglas) beat Martin Ward (Ballina) 2-1
60kg Kenneth Doyle (Monkstown Dublin) beat Harrison Jameson (Virginia) 3-0
63kg Aaron Gethins (Ballinacarrow) beat Ryan Copeland (Erne) 3-0
63kg Gabriel Dossan (Olympic) beat Ruairi Maskey (St Pauls A) 3-0
63kg Gustas Giriastas (Sparticus) beat Timmy McDonagh (Mitchelstown) 2-1
66kg Paul Ryan (Bay City) beat Kasper Bura (Aglish) 3-0
66kg Brian McNamee (Convoy) beat Adam Taylor (Oliver Plunkett) 3-0
70kg Cameron Bennett (Bracken) beat Jamie Harty (Rathkeale) 2-1
70kg Anthoyn Johnston (Gleann) beat Jordan Myers (Sligo City)  2-1
80kg Brian Mullaney (Paulstown) beat Martin O’Donnell (Cabra) 3-0
80kg John Ryan (Ennis) beat Kieran Kenny (Bunclody) 3-0
80kg Thomas Maughan (Cavan) W/O
91+kg M John Mongan (Ennis) W/O

Youth 1

48kg Eddie Gaffey (Clann Naofa) beat Oisin Lally (Geesala) 2-1
48kg David Oliver Joyce (Ballymun) beat Colin Maguire (Castleblaney)   3-0
48kg Dylan Doyle (Monkstown D) beat John Paul Hale (Star) 2-1
50kg Nathan Dempsey (Tramore) beat Tyler Quinn (St Pauls Antrim) 3-0
50kg Aaron Baird (Ederney) beat Michael Connors (St Marys Newross) 2-1
50kg Owen McDonagh (Leeside Lough) beat Brandon O’Brien (Drimnagh) 3-0
52kg Owen Ward (Ballina) beat Eoin Larkin (Monkstown D) 2-1
52kg Lorcan Hurley (Tramore) beat Kian Bittles (Holy Trinity) 3-0
54kg Barry McReynolds (Holy Trinity) beat Sean Daire (Ballaghaderreen) 3-0
57kg Cathal Myers (Sligo City) beat Caelan Duff (St Cianans) 3-0
57kg Neil Mathers (St John Bosco Newry) beat Ben Ferran (Clonard) 3-0
57kg Edward Donovan (O.L.O.L.) beat  Mike Joyce (Phibsboro) 3-0

Saturday April 16th

Q/Finals (9am)

Youth 1

60kg Michael Delaney (Olympic) beat Timmy Lee Casey (Southside) 2-1
63kg Martin McDonagh (Rathkeale) beat Oisin Moran (St Annes) 3-0
63kg Sean Dempsey (Sacre Coeur) beat Sean Doherty (St Canices) 2-1
63kg Pierce O’Leary (Docklands) beat  Dean Brophy (Portlaoise) 3-0
63kg Edgar Vuskans (Glengormley) beat Martin Collins (St Saviours OBA) 3-0
70kg Martin Sweeney (Westside) beat Kyle Mooney (Sacred Heart Newry) 2-1
70kg Adam Dempsey (Achill) beat Micheal McCarthy (Brian Dillons) 2-1
70kg Edward Barrett (Olympic) beat Paddy McKenzie (Arklow) 3-0
75kg Francie Stokes (Crumlin) beat David McDonagh (Clonoe) 3-0

Q/Finals Boy 4

39kg Ryan Downey (Cashen Vale) beat Ryan Dunne (Jobstown) 3-0
42kg Oisin Treanor (Emyvale) beat James Connor (Muskerry) 3-0
42kg Timothy Fiztmaurice (Loughglynn) beat Nathan Horrigan (Cherry Orchard) 3-0
44kg Dean Clancy (Ballinacarrow) beat Jamie Griffin (Fr Horgans) 3-0
44kg Liam Murphy (Cherry Orchard) beat Darius Parke (St Johns U) 3-0
46kg Brandon McCarthy (Athy) beat Killian Geraghty (Esker) 3-0
46kg Jack McGivern (St Georges) beat Jordan Ahern (Rathkeale) 3-0
48kg Myles Casey (Rathkeale) beat Bill Stokes (Neilstown) 2-1
48kg Cian Reddy (Portlaoise) beat Joseph McArdle (Ligoniel) 3-0
50kg Eoin Neeson (Pegasus) beat Liam Finnegan (Silverbridge) 2-1
50kg Johnny Donoghue (Portlaoise) beat Warren Bedford (Monivea) 3-0
50kg Paul Loonam (St Cathages) beat Michael Myers (Crumlin) 3-0
52kg Fionn McRuairi (Dungloe) beat Eric Byrne (Sacred Heart Dub) 3-0
52kg Trevor McCarthy (Mayfield) beat  Thomas Ward (Ballina) 3-0
54kg Martin O’Donnell (Cherry Orchard) beat  Lochlainn (Gleann) 3-0
57kg James McStravick (St Annes) beat Brandon Mongan (Olympic) 2-1
57kg Sean McGenity (Silverbridge) beat Anthony O’Callaghan (Clann Naofa) 3-0
57kg Martin Faulkner (Rathkeale) W/O
60kg Michael Doyle (Thurles) beat Cameron Elliott (Crumlin) TKO2
60kg Jake Tucker (Holy Trinity) beat Barry Corcoran (Carrickmore) 3-0
63kg Evan Ivers (Golden Gloves) beat Martin O’Donnell (Bracken) 3-0
63kg Ethan McGuckian (Cookestown) beat Stefan O’Neill (Bantry) 3-0
66kg Brandon Stokes (Crumlin) beat Joseph Murphy (St Monicas) 2-1
70kg Francis Quinn (Cookestown) beat Bradley McDonagh (O.L.O.L.) 3-0
70kg Gavin Rafferty (St Cianans) beat Rory Brennan (St Annes) 3-0
70kg Peter Keenan (Darndale) beat Ciaran Murphy (Toombe) 3-0
70kg Jason Ward (St Johns U) beat Ronan Stokes (Cavan) 2-1
86kg Oisin Brennan (St Annes) beat Tiernan Ming (Illies GG) 3-0

S/Finals (5pm)

Youth 2

46kg Jordan Sheehan (Clonmel) beat Michael Maughan (Avona) 2-1
50kg Connor McCourt (Clonard) beat Barney O’Reilly (Marble City) 3-0
52kg Erin Rocks (St Georges) beat Dylan Fay (Docklands) 3-0
52kg Callum Bradley (Sacred Heart O) beat Craig Kavanagh (Crumlin) 3-0
54kg Edward Barrett (Olympic) beat Craig Condon (St Colmans) 3-0
54kg Joseph Nevin (Kilcullen) beat Zach Mallon (Old School) 3-0
57kg Nathan May (Docklands) beat Matty O’Leary (Bunclody) TKO3
57kg Eamer Coughlan (Riverstown) beat Dominic Bradley (Errigal) 2-1
60kg Patrick Donovan (O.L.OL) beat Alan Garland Kelly (Dealgan) 3-0
60kg Kenneth Doyle (Monkstown Dublin) beat Kevin Lee (Douglas)  3-0
63kg Aaron Gethins (Ballinacarrow) beat Killian McDaid (Mulhuddart) 3-0
63kg Gabriel Dossan (Olympic) beat Gustas Giriastas (Sparticus) 3-0
66kg Jason Harty (Rathkeale) beat Patrick Nevin (St John Bosco L) 3-0
66kg Paul Ryan (Bay City)  beat Brian McNamee (Convoy)  3-0
70kg Callum Nelson (Ring) beat Edward O’Reilly (Marble City) 2-1
70kg Anthony Johnston (Gleann) beat Cameron Bennett (Bracken) 3-0
75kg Tommy Hyde (Setanta) beat Dean Gunnery (Bracken) TKO2
75kg Leon Gallagher (Finn Valley) beat Edward Barrett (Titans) 3-0
80kg Brian Mullaney (Paulstown) beat Dean Darcy (Ballaghaderreen)  3-0
80kg Thomas Maughan (Cavan) beat John Ryan (Ennis) 2-1
86kg Ryan Lennon (Holy Trinity) W/O
86kg Jimmy O’Reilly (Portlaoise) beat Gerard Stokes (St Johns U) 3-0
91kg James Quinn (St Jarlaths) W/O
91+kg Edward McEleheny (St Bridgets U) beat Christopher Fleming (Rathoath) 3-0
91+kg M John Mongan (Ennis) beat Connie McDonagh (Titans) 3-0

 

April 22nd (5pm)

Boy 4  S/Finals

50kg Callum Walsh (Riverstown) beat Eoin Neeson (Pegasus) 3-0
50kg Johnny Donoghue (Portlaoise) beat  Paul Loonam (St Cathages) 2-1
60kg Sean Crowley (Arklow) beat Padraig McDonagh (Geesala) 3-0
60kg Jake Tucker (Holy Trinity) beat Michael Doyle (Thurles) 3-0
70kg Gavin Rafferty (St Cianans) beat Francis Quinn (Cookstown) 3-0
70kg Peter Keenan (Darndale) beat Jason Ward (St. Johns U) 3-0

Youth 1 S/Finals

39kg Sean Mari (Monkstown D) beat Adam Hession (Monivea) 2-1
44kg Padraig O’Donnell (Omagh B&G) beat Connor Lenaghan (Townland) 3-0
46kg Sean Kelly (Dunfanaghy) beat Ray Collins (Trojan) 3-0
48kg Eddie Gaffey (Clann Naofa) beat Sean Manly Kelly (Riverstown)  3-0
48kg Dylan Doyle (Monkstown D) beat David Oliver Joyce (Ballymun) 2-1
50kg Nathan Dempsey (Tramore) W/O
50kg Owen McDonagh (Leeside Lough) beat Aaron Baird (Ederney) 3-0
52kg Davy Joyce (Johnstown) beat Cal O’Brien (Two Castles) 2-1
52kg Lorcan Hurley (Tramore) beat Owen Ward (Ballina) 2-1
54kg Francis Stokes (Cavan) beat Andy Mulleney (Paulstown) 2-1
54kg Barry McReynolds (Holy Trinity) beat Martin McDonagh (Glen) KO3
57kg Seamus Mongan (Bay City) beat Cathal Myers (Sligo City) 3-0
57kg Edward Donovan (O.L.O.L.) beat Neil Mathers (St John Bosco Newry) 3-0
60kg Jordan Taylor (Oliver Plunkett) beat Aaron Tuke (Arklow) 3-0
60kg Michael Delaney (Olympic) beat Martin Mongan (Cavan) 3-0
63kg Sean Dempsey (Sacre Coeur) beat Martin McDonagh (Rathkeale) 2-1
63kg Pierce O’Leary (Docklands) beat  Edgar Vuskans (Glengormley) 3-0
66kg Patrick Dunne (Riverstown) beat Patrick McDonagh (Kilnamanagh) 3-0
66kg Jack Conroy (Elite Mullingar) beat Jack Doherty (St Josephs U) 3-0
70kg Kane Tucker (Holy Trinity) beat Martin Sweeney (Westside) 3-0
70kg Adam Dempsey (Achill) beat  Edward Barrett (Olympic) 2-1
75kg Pierre Stokes (Athlone) beat Oran McNaughton (Dockers) 3-0
75kg Francie Stokes (Crumlin) beat Alan Brennan (Charlestown) 3-0
80kg Michael Walsh (Holy Family L) beat Owen McDonagh (St Annes) 3-0
80kg James McDonagh (Crumlin) beat Brendan McParland (St.J.B. Newry) 3-0
86kg Stephen Nolan (St Pauls W) beat  Kyle Cully (Thurles) 3-0
86kg Tommy Gavin (Edenmore) beat  Dominic McDonagh (Cavan) TKO1
91kg Thomas McDonagh (Rathkeale) beat Eddie McDonagh (Camlough) TKO2
91+kg Jevjenijs Jelisejenkous (Castlebar) W/O

(128 bouts)

April 23rd

Boy 4 S/Finals (9am)

36kg Michael Paul Nevin (Kilcullen) beat   James Fogarty (Clonmel) 3-0
39kg Jude Gallagher (Two Castles) beat Ryan Roy (Lisburn) 3-0
39kg John McDonagh (St Johns Bosco L) beat Ryan Downey (Cashen Vale) 3-0
42kg JJ Byrne (Tolerton) beat  Layton Sutcliffe (Abbey) 3-0
42kg Oisin Treanor (Emyvale) beat Timothy Fitzmaurice (Loughglynn) 3-0
44kg David McKeavney (Saints) beat Aaron O’Connor (Wexford CBS) 3-0
44kg Dean Clancy (Ballinacarrow) beat  Liam Murphy (Cherry Orchard) 3-0
46kg Shea Pye (Knockmore Foxford) beat Matty Patton (Gilford) 3-0
46kg Brandon McCarthy (Athy) beat  Jack McGivern (St Georges) 2-1
48kg Declan McDonagh (Ballyhaunis) beat Danny Duffy (Immaculata) 3-0
48kg Myles Casey (Rathkeale) beat Cian Reddy (Portlaoise) 3-0
52kg Mikey Stokes (Athlone) beat Christopher Fisher (Oliver Plunkett) 3-0
52kg Trevor McCarthy (Mayfield) beat Fionn Mc Ruairi (Dungloe) 2-1
54kg Luke Hurley (Tramore) beat Ryan Ward Mulryan (Convoy) 3-0
54kg David McDonagh (Sparticus) beat  Martin O’Donnell (Cherry Orchard) 2-1
57kg James McStravick (St Annes) beat Nathan Jacob (Crumlin) 2-1
57kg Sean McGinty (Silverbridge) beat  Martin Faulkner (Rathkeale) 3-0
63kg Oran Carty (Sacre Coeur) beat Ali Ahmed (Carryduff) 3-0
63kg Ethan McGuckian (Cookstown) beat Evan Ivers (Golden Gloves) 3-0
66kg James Power (Fr Horgans) beat Mark Stringer (Ballinamore) TKO3
66kg Brandon Stokes (Crumlin) beat Aiden Long (Enniskerry) 3-0
80kg Michael McDonald (Darndale) beat  Jordan Ajani (Rochfordbridge) 3-0
86kg Cathal Crowley (Spartan) beat Tom Doherty (Raphoe) 3-0
86kg Michael Ward (Omagh B&G) beat Oisin Brennan (St Annes) 2-1
91+kg Francis Morgan (Edenmore) beat  Robert Fox (Riverstown) KO2
91+kg Edward McDonagh (Lumpini) beat  Ryan Tierney (Galbally) 3-0

 

Boy 4 Youth 1 and 2 Finals (3pm)

 

Boy 4

60kg Jake Tucker (Holy Trinity) beat Sean Crowley (Arklow) 2-1
70kg Gavin Rafferty (St Cianans) beat Peter Keenan (Darndale) 2-1

Youth 1

36kg Pearse Jordan (Ring) beat Ryan Mc Vicker (Immaculata) 2-1
39kg Sean Mari (Monkstown D) beat Jack O’Neill (Holy Trinity) 3-0
42kg Cian Doyle (Crumlin) beat Martin McDonagh (Ballina) 3-0
44kg Padraig O’Donnell (Omagh B&G) beat Sebh Kingerlee (Dunmanway) 3-0
46kg Terry Donoghue (St Michaels Athy) beat Sean Kelly (Dunfanaghy) 3-0
48kg Dylan Doyle (Monkstown D) beat Eddie Gaffey (Clann Naofa) 3-0
50kg Owen McDonagh (Leeside Lough) beat Nathan Dempsey (Tramore) 2-1
52kg Lorcan Hurley (Tramore) beat Davy Joyce (Johnstown) 2-1
54kg Barry McReynolds (Holy Trinity) beat Francis Stokes (Cavan) 3-0
57kg Seamus Mongan (Bay City) beat Edward Donovan (OLOL) 2-1
60kg Michael Delaney (Olympic) beat Jordan Taylor (Oliver Plunkett) 3-0
63kg Pearse O’Leary (Docklands) beat Sean Dempsey (Sacre Coeur) 2-1
66kg Jack Conroy (Elite Mullingar) beat Patrick Dunne (Riverstown) 3-0
70kg Kane Tucker (Holy Trinity) beat Adam Dempsey (Achill) 3-0
75kg Pierre Stokes (Athlone) beat  Francie Stokes (Crumlin) 2-1
80kg Michael Walsh (Holy Family L) beat James McDonagh (Crumlin) 3-0
86kg Tommy Gavin (Edenmore) beat Stephen Nolan (St Pauls W) TKO1
91kg Thomas McDonagh (Rathkeale) beat Brian Stokes (South Meath) 2-1
91+kg Jevjenijs Jelisejenkous (Castlebar) beat Seamus Boyle (St Francis) 3-0

Youth 2

44kg John Moran (Illies GG) W/O
46kg Jordan Sheehan (Clonmel) beat Jack Green (Carrigart) 3-0
48kg Liam Glennon (St Josephs) beat  Jimmy McCarthy (Marble City) 3-0
50kg Connor McCourt (Clonard) beat Shane Murray (Maydown) 2-1
52kg Callum Bradley (Sacred Heart O) W/O
54kg Joseph Nevin (Kilcullen) beat Edward Barrett (Olympic) 2-1
57kg Nathan May (Docklands) beat  Eamer Coughlan (Riverstown) 3-0
60kg Patrick Donovan (O.L.OL) beat Kenneth Doyle (Monkstown Dublin) 3-0
63kg Gabriel Dossan (Olympic) beat Aaron Gethins (Ballinacarrow) 3-0
66kg Jason Harty (Rathkeale) beat Paul Ryan (Bay City) 2-1
70kg Anthony Johnston (Gleann) beat Callum Nelson (Ring) 3-0
75kg Tommy Hyde (Setanta) beat  Leon Gallagher (Finn Valley) 3-0
80kg Brian Mullaney (Paulstown) beat Thomas Maughan (Cavan) 3-0
86kg Jimmy O’Reilly (Portlaoise) beat Ryan Lennon (Holy Trinity) 3-0
91kg Martin Jim Mongan (Ennis) beat James Quinn (St Jarlaths) TKO1
91+kg Martin John Mongan (Ennis) beat Edward McEleney (St Bridgets U) 3-0

April 29th

Boy 4 Finals (7pm)

33kg Josh Power (St Nicholas) W/O
36kg Liam Walsh (Ballagh) V Michael Paul Nevin (Kilcullen)
39kg Jude Gallagher (Two Castles) V John McDonagh (St Johns Bosco L)
42kg JJ Byrne (Tolerton) V  Oisin Treanor (Emyvale
44kg David McKeavney (Saints) V  Dean Clancy (Ballinacarrow)
46kg Shea Pye (Knockmore Foxford) V  Brandon McCarthy (Athy)
48kg Declan McDonagh (Ballyhaunis) V  Myles Casey (Rathkeale)
50kg Callum Walsh (Riverstown) V Johnny Donoghue (Portlaoise)
52kg Mikey Stokes (Athlone) V Trevor McCarthy (Mayfield)
54kg Luke Hurley (Tramore)  V David McDonagh (Sparticus)
57kg James McStravick (St Annes) V Sean McGinty (Silverbridge)
63kg Oran Carty (Sacre Coeur) V  Ethan McGuckian (Cookstown)
66kg James Power (Fr Horgans) V  Brandon Stokes (Crumlin)
75kg Peter O’Hagan (St Josephs U)  V Owen McDonagh (St Annes)
80kg Callium McGlynn (Cherry Orchard) V  Michael McDonald (Darndale)
86kg Cathal Crowley (Spartan) V Michael Ward (Omagh B&G)
91kg John Donovan (O.L.O.L.) V Charles Kavanagh (Glin)
91+kg Francis Morgan (Edenmore) V  Edward McDonagh (Lumpini)

irishboxing

Integral part of the Irish boxing community for over 13 years