National Boy 4 and Youth 1 and 2 Championship final line ups

All semi-finals at the National Boy 4 and Youth 1 and 2 Championships were completed at the National Stadium in Dublin tonight.
The finals will be decided tomorrow, April 12th.
Saturday’s weigh-in – 8am to 9am. The Boy 4 finals begin at 11am. Youth 1 (2:30pm). Youth 2 (6:30pm)

National Boy 4 and Youth 1 and 2 Championships

April 11th (5pm)

Boy 4 Semi Final

91+kg Lukas Kirianas (St Marys L) beat Colom Cronin (Carrick-on-Suir) TKO2

Youth 1 Semi finals

63kg Conor Ivors (Marble City) beat Patrick Maughan (St Saviours OBA) 3-0

63kg Matthew Davis (Ardagh Cross) Alexander O’Sullivan (Coolmine) 3-0

Youth 2 Semi Finals

46kg Dean Loftus (Ardagh Cross) beat Stephen McKenna (Old School) 3-0

46kg Regan Buckley (Bray) beat Reece McDonnell (All Saints) TKO2

48kg Thomas Myers (Innisfree) beat Ciaran Moore (Clonard) 3-0

50kg Liam Callaghan (Carndonagh) beat Conor Dempsey (Ryston) 3-0

50kg Luke O’Shea (Ballincollig) beat James Brennan (St Annes) 3-0

52kg Jamie Conroy (Ballina) beat Enda Smyth (Sean Dorans) 3-0

52kg Martin Stokes (Mulhuddart) beat Clement Higgins (Antrim) TKO1

54kg Vasyl Chehenskyy (Holy Family L) beat Anthony Stokes (Mulhuddart) 2-1

54kg Frankie Cleary (Olympic) beat Shaun McNamee (Springhill) 3-0

57kg Patrick Doherty (Brian Dillons) beat Sean P Morris (Gleann) 2-1

57kg Ryan Greene (Illies GG) beat Casey Berry (Bray) 3-0

60kg Conor Burns (Holy Trinity) beat Ryan Hurley (Tramore) 3-0

60kg James Cleary (Olympic) beat Martin Stokes (Mulhuddart) 3-0

63kg Stephen Myers (Ryston) beat Adam Curley (St Colmans) 3-0

63kg Aidan Walsh (Holy Family GG) beat Glenn Lambe (Smithfield) 3-0

66kg Danny Barrett (Champs Camp) beat Tony McGlynn (Crumlin) 3-0

66kg Joseph Redden (Illies GG) beat Jack Doyle (Clonmel) 3-0

70kg Brian Ward (St Ailbhes) beat Felix Hawesworth (St Bridgets E) 3-0

70kg Lewis Crocker (Holy Trinity) beat Brandon Wall (Monkstown D) 3-0

75kg Terry Harris (O.L.O.L.) beat Liam Dinan (Portmarnock) 2-1

75kg Paddy Joyce (Mullingar) beat Zach Crossett (Gilford) 2-1

80kg Keylin Cassidy (Saviours Crystal) beat Cameron Leeper (Antrim) 3-0

80kg Sean Conroy (Ballyhaunis) beat Conor McGlynn (Twin Towns)  TKO1

86kg Jacob Bradshaw (Braid) beat Jordan Gallagher (Ballincarrow) 3-0

86kg John Connors (Angels) beat Martin McDonagh (St Ibars)  TKO2

91kg Padraig Mooney (Clonard) beat Alan Sweeney (Doolin) 3-0

91kg Gary Maughan (Cavan) beat Patrick Sweeney (Ballyhaunis) 3-0

91kg+Denis Gifford (Bracken) beat Thomas Dillon (St Michael’s Athy) 3-0

91kg+Chris McCloskey (St John Bosco) beat Darragh Darcy (Tobar Pheader) 2-1

April 12th

Boy 4 Finals (11am)
33kg Stephen Johnston (Emerald A) W/O

36kg Michael Maughan (Avona) V John Moran (Illies GG)

39kg Eamer Coughlan (Riverstown) V Davan Duggan (Dungarvan)

42kg Tom Stokes (Oakleaf) V Joe Nevin (Kilcullen)

44kg Ronan Kelly (Athy) V Conor McCourt (Clonard)

46kg Sean Gallagher (St Davids Naas) V Dominic Bradley (Errigal)

48kg Luke Delaney (Riverstown) V Padraic Loughran (St Pauls A)

50kg Gabriel Dossan (Champs Camp) V Paddy Donovan (O.L.O.L.)

52kg Pierce Nash (Tolerton) V Callum Bradley (Sacred Heart U)

54kg Callum Toland (Oakleaf) V Sean Purcell (Marble City)

57kg Jamie Harty (Rathkeale) V Michael Avetisian (Mulhuddart)

60kg Aaron Gethings (Ballinacarrow) V Jason Harty (Rathkeale)

63kg Jordan Myers (Innisfree) V Martin Molloy (Southside)

66kg Anthony Johnston (Gleann) V Tony McDonagh (Olympic)

70kg Martin Gallagher (Mulhuddart) V Darren Ward (St Ailbhes)

75kg Thomas Gallagher (Townlands) V Blaine O’Brien (Clonmel)

80kg Connie McDonagh (Dungarvan) V Jason Maughan (Charlestown)

86kg Jason Donnelly (Dungannon) V Darren Cousins (Clonard)

91kg Christy Fleming (Glasnevin) V Patrick Hanafin (Connolly)

91+kg Edward McEneley (St Bridgets U) v Lukas Kirianas (St Marys L)

Youth 1 Finals (2:30pm)

9kg Gavin Johnston (St John Bosco) V Thomas McCarthy (Mayfield)

42kg Jordan Hutch (Corinthians) V Martin Sammon (Olympic)

44kg Ben Robinson (Wexford CBS) V Terry McEntee (Old School)

46kg Kevin McMonagle (Dungloe) V Shane Flavin (Paulstown)

48kg Roger Donogue (St Francis) V John Joe Nevin (Cavan)

50kg Conor Quinn (Clonard) V Michael O’Donnell (Drimnagh)

52kg Calvin Turner (Ryston) V Francie Stokes (Oakleaf)

54kg Jordan McCarthy (Castlrea) V Oliver McCarthy (Brian Dillons)

57kg James McGivern (St Georges) V Vlad Komarschuck (Wexford CBS)

60kg Allan White (Sacred Heart) V Kieran Molloy (Oughterard)

63kg Conor Ivors (Marble City) v Matthew Davis (Ardagh/Cross)

66kg Conor Vint (Gilford) V Anthony McDonagh (Portlaoise)

70kg Brett McGinty (Oakleaf) V Christopher O’Reilly (Bracken)

75kg Thomas O’Sullivan (Cashen Vale) V Brian Kennedy (St Marys Daingeann)

80kg James Clarke (Kilnamanagh) V Kevin Sheedy (O.L.O.L.)

86kg Jodie Mitchell (St Pauls Nenagh) V Ryan Devine (Immaculata Strabane)

91kg Francis Carr (St Annes ) V Adam McGivern (Gilford)

91+kg Bernard McDonagh (Ballinasloe) V Michael O’Dwyer (Rathkeale)

Youth 2 Finals (6:30pm)
46kg Dean Loftus (Ardagh/Cross) v Regan Buckley (Bray)
48kg Thomas Myers (Innishfree) v TBA

50kg Liam Callaghan (Carndonagh) v Luke O’Shea (Ballincollig)

52kg Jamie Conroy (Ballina) v Martin Stokes (Mulhuddart)

54kg Vasyl Chehenskyy (Holy Family L) v Frankie Cleary (Olympic)

57kg Patrick Doherty (Brian Dillons) v Ryan Greene (Illies GG)

60kg Conor Burns (Holy Trinity) v James Cleary (Olympic)

63kg Stephen Myers (Ryston) v  Aidan Walsh (Holy Family GG)

66kg Danny Barrett (Champs Camp) v Joseph Redden (Illies GG)

70kg Brian Ward (St Ailbhes) v Lewis Crocker (Holy Trinity)

75kg Terry Harris (O.L.O.L.) v Paddy Joyce (Mullingar)

80kg Keylin Cassidy (Saviours Crystal) v Sean Conroy (Ballyhaunis)

86kg Jacob Bradshaw (Braid) v John Connors (Angels)

91kg Padraig Mooney (Clonard) v Gary Maughan (Cavan)

91kg+Denis Gifford (Bracken) v Chris McCloskey (St John Bosco)

irishboxing

Integral part of the Irish boxing community for over 13 years