National Boy 2 semi final results and Final draw

The Boy 2 semi-finals were completed at the National Stadium in Dublin this morning and yesterday.. The Boy 3 semi-finals and Boy 1 finals will be decided today.
The Boy 2 and Boy 3 finals will be decided on Saturday morning and afternoon. Please scroll down for all results and draws.
National Boy 1,2,3 Championships National Stadium Dublin

Thursday April 24th

Boy 2 S/Finals (10am)

29kg Ian Hehir (St Colmans) beat Liam Walsh (Ballagh) 2-1
29kg Ryan Dunne (Golden Cobra) beat Charles Delaney (Illies GG) 3-0
31kg John Wall (Grangecon) beat Padraig Downey (St John Bosco) 3-0
31kg Jude Gallagher (Two Castles) beat Ryan Downey (Cashen Vale) 3-0
33kg Eoin McGarrell (Finn Valley) beat Killian Geraghty (Neilstown) 3-0
33kg Myles Casey (Southside) beat Jack Sheridan (Marble City) 3-0
36kg Brandon McCarthy (St Michaels Athy) beat JoJo McArdle (Ligoniel) 3-0
36kg Jack Connors (Ballincollig) beat Tom Ward (Bluestack) 2-1
39kg Bill Stokes (Neilstown) beat  Michael Stokes (Mulhuddart) 3-0
39kg Luke Hurley (Tramore) beat Ross Carroll (St Brigids K) 3-0
42kg Jake O’Brien (St Colmans) beat Sean Crowley (Arklow) 2-1
42kg Jack McStravick (St Annes) beat Martin O’Donnell (St Matthews) 2-1
44kg Declan McDonagh (Claremorris) beat Aaron Walsh (Bracken) 2-1
44kg Jake Tucker (St John Bosco) beat Darren McGeown (Dockers) TKO1

Boy 2 S/Finals (2pm)

46kg Michael Myers (Crumlin) beat Gavin Rafferty (St Cianans) 2-1
46kg Mike McGowan (Rathkeale) beat Bernard Ward (Ballinasloe) 3-0
48kg Michael Doyle (Thurles) beat Oran Devine (Raphoe) 3-0
48kg Dylan Maughan (Drimnagh) beat Evan Ivors (Golden Gloves) 2-1
50kg Jake Shaughnessey (Claremorris) beat Ernest Dervinkis (St Pauls Nenagh) 2-1
50kg Sean McGenity (Silverbridge) beat Liam Moore (Arklow) 2-1
52kg Padraic McDonagh (Geesala) beat Shaun Dinan (Portmarnock) 3-0
52kg Jack O’Sullivan (Cashen Vale) beat Jody Fitzpatrick (Paulstown) 2-0
54kg Owen McDonagh (St Annes) beat  Ryan Arbuthnot (Cairn Lodge) 3-0
54kg Peter O’Hagan (St Josephs) beat Martin Murray (St Francis) 2-1
57kg James Drennan (Paulstown) beat John Casey (Southside) 3-0
57kg Mark Stringer (Ballinamore) beat Shane Gillespie (Bundoran) 2-1
60kg Bradley McDonagh (Ennis) beat Stephen Maughan (Charlestown) TKO1
60kg Ben Bannon (Holy Family L) beat  Martin O Donnachadha (Dealgan) 3-0
63kg Adam O’Brien (St Johns M) beat Jason Maughan (Castlebar) 3-0
63kg Michael McDonald (Darndale) beat Brandon Stokes (Crumlin) 3-0
66kg Cathal Maher (Spartacus) beat James McDonagh (St Annes) 3-0
66kg Cathal Crowley (Spartan) beat Jordan Quigley (Old School) 2-1
70kg Ciaran Murphy (Toome) beat Rian Mulholland (St John Bosco U) 2-1
70kg Rory Brennan (St Annes) beat John O’Donovan (O.L.O.L.) 3-0

Friday April 25th

Boy 3 S/Finals (10am)

31kg Sean Mari (Whitechurch) V Kevin Lenelee (Bantry)
31kg Kevin Flynn (Brosna) V Jordan Muldoon (Ballina)
33kg Terry Donoghue (St Michaels Athy) V Jordan Ryan (St Francis)
33kg Sean McCann (St Georges) V Martin McDonagh (Ballina)
36kg John Paul Hale (Star) V Comin Maguire (Castleblaney)
36kg Jordan McCormack (Southside) V Davy Joyce (St Seachnalls)
39kg Conor Lenehan (Townland) V Brendan O’Hagan (Bishop Kelly)
39kg Sean Daire (Loughglynn) V Eoin Larkin (Monkstown)
42kg Martin McDonagh (Glen) V Francie O’Donnell (3 Bridges)
42kg Andy Mullaney (Paulstown) V James devlin (St Bridgets Dgl)
44kg Lorcan Hurley (Tramore) V Danny O’Reilly (St Brigids K)
44kg Tyler McMullan (All Saints) V James Crean (Wexford)
46kg Tim Lee Casey (Southside) V Luke Carroll (Westside)
46kg Paul Higgins (Mourne All Blacks) V Barry Reynolds (Holy Trinity)

Boy 3 S/Finals (2pm)

48kg Colm Murphy (St Georges) V Michael Moorehouse (Enniskerry)
48kg Michael Delaney (Olympic) V Carl O’Brien (Two Castles)
50kg Lee Harkin (Marble City) V Neil Mathers (St John Bosco)
50kg Seamus Mongan (Bay City) V Cillian Spillane (Trojan)
52kg Cathal O’Meara (St Pauls Nenagh) V Oran McNaughton (Dockers)
52kg Lee Hansey (South Meath) V Edward Barrett (Olympic)
54kg Pierce O’Leary (Docklands) V Ryan Heraty (St Annes)
54kg Edward Vuskans (Glengormley) V Byron Barrett (St Birgids, Kildare)
57kg Sean McDonagh (Omagh Boys) V Barney Doherty (Dockers)
57kg Martin Sweeney (Westside) V Sean Dempsey (Realt na Mara)
60kg Francie Stokes (3 Bridges) V Lewis Dickey (Churchlands)
60kg Paddy McKenzie (Arklow) V Oisin O’Dowd (Gilford) V Winner
63kg Martin Doherty (Darndale) V Kane Tucker (St John Bosco)
63kg Lee McVeigh (St Agnes) V Dillon Coen (Olympic)
66kg Luke Barrett (Rathkeale) V James Lunt (Loughglynn)
66kg Oisin Keenan (Sean Dorans) V Nathan Rogers (Neilstown)
70kg Patrick McGinley (Connolly) V Shane Corcoran (Olympic)
70kg Luke Kelly (West Finglas) V brendan McParland (St John Bosco)
75kg Dylan Cadwell (Portlaoise) V Michael Walsh (Holy Family L)
80kg Seamus Boyle (St Pauls Nenagh) V Ben McCallister (St Patricks Kilkenny)

Boy 1 Finals (7pm)

25kg Mark Doherty (Oakleaf) W/O

27kg Aaron Kirwan (Ballagh) V  Cian Moran (Illies GG)

29kg Jack Desmond (Bantry) V Oisin Mulholland (Eastdown)

31kg John O’Connell (Townland) V Jordan Byron (St Aidans)

33kg Dylan McDonagh (Champs Camp) V Ciaran Delaney (St Saviours OBA)

36kg David Kinsella (St Anthonys/Pats) V  Charles Ward (Bay City)

39kg Patrick Myers (Innisfree) V Mike McNamara (Rathkeale)

42kg Patrick Ward (Olympic) V Patrick Joyce (Phibsboro)

44kg Matthew Tyndall (Monkstown D) V Jason Irwin (Castleblaney)

46kg Gerard McDonagh (Ryston) V Patrick McDonagh (Clonoe)

48kg Darragh Kennedy (Oughterard) V Luke Doyle (Callan)

50kg Jason Myers (Titans) V Brian Donnegan (St Malachys)

52kg William Hayden (Crumlin) V Patrick Mongan (O.L.O.L.)

54kg Joe Joyce (Moate) V James Keenan (Loughmahon)

57kg Thomas Doherty (Baldoyle) V Martin Corcoran (Spartacus)

60kg Keelan Riely (St Annes) V Jack Marley (Monkstow D)

63kg Scott Boshell (Ballinrobe)  V  Martin Sweeney (Bundoran)

66kg James Sweeney (Titans) W/O

70kg Sean Falvey (Clonmel) V Thomas Ward (Knockmore/Foxford)

80kg Kenneth Dempsey (Achill) W/O

Results so far

Wednesday April 23rd

Boy 3 Preliminaries (10am)

31kg Jordan Muldoon (Ballina) beat Pearse Jordan (Ring) 3-0
33kg Martin McDonagh (Ballina) beat Jamie Pearson (St John Bosco Dgl) 2-1
36kg Seam McCormack (Southside) beat David Cummins (Frenchpark) 3-0
36kg Davy Joyce (St Seachnalls) beat Dylan Doyle (Monkstown D) 3-0
39kg Owen McDonagh (Loughmahon) beat Eoin Larkin (Monkstown D) 2-1
42kg Francie O’Donnell (3 Bridges) beat Conor Ranaghan (Sean Dorans) 2-1
42kg Andy Mullaney (Paulstown) beat Jerry Owens (Holy Family L) TKO2
42kg James Devlin (St Bridgets Dgl) beat Thomas Doherty (Geesala) 3-0
44kg Lorcan Hurley (Tramore) beat Barry Potter (Frenchpark) 3-0
44kg Danny O’Reilly (St Brigids Kildare) beat Pearse Moore (Townland) 3-0
44kg Tyler McMullan (Al Saints) beat Brandon Newland (St Canices) 3-0
44kg James Crean (Wexford) beat Wayne Delaney (St Saviours OBA) 3-0
46kg Barry Reynolds (Holy Trinity) beat Ciaran Brogan (Knockmore/Foxford) 2-1
48kg Michael Delaney (Olympic) beat Dean Brophy (Portloaise) 3-0
48kg Carl O’Brien (Two Castles) beat Martin McDonagh (St Francis) 3-0
50kg Lee Harkin (Illies GG) beat Dean Ward (St Ailbhes)3-0
50kg Neil Mathers (St John Bosco Newry) beat Patrick McDonagh (Darndale) 2-1
50kg Seamus Mongan (Bay City) beat Joe Whelan (St Ibars)  2-1
50kg Cillian Spillane (Trojan) beat Conal Ross (Dockers) 3-0
52kg Lee Hansey (South Meath) beat Christian Preston (Corithians) 3-0
52kg Edward Barrett (Olympic) beat Caolan McIntyre (St Canices) 3-0
54kg Ryan Heraty (St Annes) beat Tom McDonagh (Rathkeale) 2-1
54kg Edgar Vuskans (Glengormely) beat Anthony Barrett (Titans) 2-1
54kg Byron Barrett (St Brigids Kildare) beat Martin Quinn (Errigal) 2-1
57kg Martin Sweeney (Dublin) beat Alan Heaney (Thurles) 2-1
57kg Sean Dempsey (Realt na Mara) beat Aidan Gaughan (Knockmore/FX) 3-0
60kg Paddy McKenzie (Arklow) beat Adam Dempsey (Achill) 2-1
60kg Oisin O’Dowd (Gilford) beat Patrick Dunne (Riverstown) 2-1
63kg Dillon Coen (Olympic) beat Andrew Stokes (O’Hanlon Park) 3-0
66kg Nathan Rogers (Neilstown) beat Pierre Stokes (Athlone) 2-1
70kg Brendan McParland (St John Bosco) beat Jordan Joyce (St Francis) 2-1

April 23rd

Boy 1 S/Finals (4pm)

27kg Aaron Kirwan (Ballagh) beat Padraig Cleary (Emerald) 3-0
27kg Cian Moran (Illies GG) beat Mark Murphy Walsh (Riverstown) 3-0
29kg Jack Desmond (Bantry) beat Odhran McKenna (St Pauls A) TKO3
29kg Oisin Mulholland (Eastdown) beat Karl Sheridan (Crumlin) 3-0
31kg John O’Connell (Townland) beat John McDonagh (Glen) 3-0
31kg Jordan Byron (St Aidans) beat Padraig O’Cualain (Connemara) 3-0
33kg Dylan McDonagh (Champs Camp) beat Patrick McShane (Letterkenny) 3-0
33kg Ciaran Delaney (St Saviours OBA) beat Thomas Orr (Lisburn) 3-0
36kg David Kinsella (St Anthonys/Pats) beat Darren Forbes (Springtown) 2-1
36kg Charles Ward (Bay City) beat James Delaney (Olympic) 2-1
39kg Patrick Myers (Innisfree) beat Eoin Burns (Oliver Plunkett) 3-0
39kg Mike McNamara (Rathkeale) beat Cory Laughlin (St Canices) TKO3
42kg Patrick Ward (Olympic) beat Thomas Doherty (Darndale) 3-0
42kg Patrick Joyce (Phibsboro) beat Eoghan Quinn (St Johns Ulst) 3-0

Boy 1 S/Finals (7pm)

44kg Matthew Tyndall (Monkstown D) beat Sam McCullough (All Saints) 3-0
44kg Jason Irwin (Castleblaney) beat Stephen Maughan (Ballyhaunis) 3-0
46kg Gerard McDonagh (Ryston) beat Jack Butler (Swords) 3-0
46kg Patrick McDonagh (Clonoe) beat Francis Duffin (All Saints) 3-0
48kg Darragh Kennedy (Oughterard) beat Michael O’Donnell (Letterkenny) 3-0
48kg Luke Doyle (Callan) beat Sever Grancea (Baldoyle) TKO1
50kg Jason Myers (Titans) beat Martin Ward (Ryston) 3-0
50kg Brian Donnegan (St Malachys) beat Jordan Devereaux (Northside) 3-0
52kg Patrick Mongan (O.L.O.L.) beat Thomas Doherty (Gleann) 3-0
54kg Joe Joyce (Moate) beat Thomas Doherty (Gleann) 2-1
54kg James Keenan (Loughmahon) beat Alex Raferty (Kilnamainham) 3-0
57kg Thomas Doherty (Baldoyle) beat Tommy Hannafin (Connolly) TKO2
57kg Martin Corcoran (Spartacus) beat DJ Weldon (Emerald A) 3-0
60kg Jack Marley (Monkstow D) beat Conor McCarthy (Middleton) 3-0
63kg Scott Boshell (Ballinrobe) beat John Sweeney (Ennis) 3-0
63kg Martin Sweeney (Bundoran) beat Michael Laffin (St Ibars) 3-0

Tuesday April 22nd

Boy 1 Preliminaries (10am)

29kg Oisin Mulholland (Eastdown) beat Michael McDonagh (Titans) 3-0
29kg Karl Sheridan (Crumlin) beat John Joyce (St Michaels Athy) 2-1
31kg Jordan Byron (St Aidans) beat Jesse Callaghan (St Bridgets Dgl 3-0
31kg Padraig O’Cualain (Connemara) beat Seamus Mongan (Bay City) 3-0
33kg Thomas Orr (Lisburn)  beat Joe Joyce (St Seachnalls) 3-0
33kg Ciaran Delaney (St Saviours OBA) beat Gerard McDonagh (Glen) 2-1
36kg Charles Ward (Bay City) beat Conor Kenneway (Gleann) 3-0
36kg James Delaney (Olympic) beat Stephen Cairns (Loughmahon) 3-0
39kg Mike McNamara (Rathkeale) beat Martin O’Connor (Ballagh) 3-0
42kg Patrick Joyce (Phibsboro) beat Fiachra Knox (Callan) 3-0
42kg Eoghan Quinn (St Johns Ulster) beat Tony O’Reilly (Mitchelstown) 2-1
44kg Stephen Maughan (Ballyhaunis) beat Evan Williamson (Curragh) 3-0
46kg Francis Duffin (All Saints) beat Adam Healy (Sentanta) 2-1
46kg Patrick McDonagh (Clonoe) beat Anthony Gallagher (Knomore/Foxford) 3-0
48kg Luke Doyle (Callan) beat Emeka Onwuka (All Saints) 3-0
48kg Sever Grancea (Baldoyle) beat Patrick O’Reilly (O.L.O.L.) W/O

Boy 2 Preliminaries  (2pm)

31kg Ryan Downey (Cashen Vale) beat Nathan Horrigan (N7 3-0
33kg Myles Casey (Southside) beat Oisin Treanor (Emyvale) 2-1
33kg Jack Sheridan (Marble City) beat Roy Ryan (Lisburn) 3-0
36kg James Connors (Ballincollig) beat Timothy Fitzmaurice (Loughglynn) 3-0
36kg Tom Ward (Bluestack) beat Christopher Kennedy (Frenchpark) 2-1
39kg Michael Stokes (Mulhuddart) beat Liam Finnegan (Silverbridge) 3-0
39kg Luke Hurley (Tramore) beat  Jack McGivern (St Georges) 3-0
39kg Ross Carroll (St Brigids Kildare) beat Dean Clancy (Ballinacarrow) 3-0
42kg James McStravick (St Annes) beat Oran Wallace (Dungloe) 3-0
42kg Martin O’Donnell (St Matthews) beat Oisin Doherty (All Saints) 2-1
44kg Jake Tucker (St John Bosco) beat Ryan Kirwan (Sacre Coeur) 3-0
46kg Mike McGowan (Rathkeale) beat Edward McDonagh (Clonoe) 3-0
48kg Evan Ivers (Golden Gloves) beat Patrick Smith (St John Bosco) 2-1
50kg Jake Shaughnessey (Claremorris) beat Ciaran Vincent (Antrim) TKO2
50kg Liam Moore (Arklow) beat Nathan Reilly (Lucan) TKO2
50kg Sean McGenity (Silverbridge) beat David McDonagh (Spartacus) 3-0
54kg Peter O’Hagan (St Josephs) beat Lee Mackin (Dealgan) 3-0
54kg Martin Murray (St Francis) beat Odran Fitzgerald (Monkstown D) 3-0
57kg Mark Stringer (Ballinamore) beat Peter Keenan (Darndale) 2-1
60kg Martin O’Donnachadha (Dealgan) beat Mark Kelleher (Rylane) TKO1
63kg Michael McDonald (Darndale) beat Niall Carville (Old School) 3-0

Saturday April 26th
Boy 2 Finals (11am)
29kg Ian Hehir (St Colmans) V Ryan Dunne (Golden Cobra)
31kg John Wall (Grangecon) V Jude Gallagher (Two Castles)
33kg Eoin McGarrell (Finn Valley) V Myles Casey (Southside)
36kg Brandon McCarthy (St Michaels Athy) V Jack Connors (Ballincollig)
39kg Bill Stokes (Neilstown) V  Luke Hurley (Tramore)
42kg Jake O’Brien (St Colmans) V  Jack McStravick (St Annes)
44kg Declan McDonagh (Claremorris) V  Jake Tucker (St John Bosco)
46kg Michael Myers (Crumlin) V Mike McGowan (Rathkeale)
48kg Michael Doyle (Thurles V Dylan Maughan (Drimnagh)
50kg Jake Shaughnessey (Claremorris) V Sean McGenity (Silverbridge)
52kg Padraic McDonagh (Geesala) V Jack O’Sullivan (Cashen Vale)
54kg Owen McDonagh (St Annes) V Peter O’Hagan (St Josephs)
57kg James Drennan (Paulstown) V Mark Stringer (Ballinamore)
60kg Bradley McDonagh (Ennis) V Ben Bannon (Holy Family L)
63kg Adam O’Brien (St Johns) V Michael McDonald (Darndale)
66kg Cathal Maher (Spartacus) V Cathal Crowley (Spartan)
70kg Ciaran Murphy (Toome) V Rory Brennan (St Annes)
Boy 3 Finals (3pm)

irishboxing

Integral part of the Irish boxing community for over 13 years