Intermediate Championship Latest

IABA Press Officer Bernard O’Neill
The Preliminary rounds of the 2011 Intermediate Championships concluded at the National Stadium.
Forty five bouts, thirty eight of which went the distance, were decided over three sessions this morning, afternoon and evening.
Shane Egan, Chris Blaney and Eddie Byrnes, with a 12-10 win over 2011 European Youth bronze medalist Stephen Broadhurst, ensured that their names were in the hat for the quarter-finals this evening.
Bernard Roe also impressed at middleweight, while John McDonagh registered a 13-10 decision over Stephen Flynn.
Stephen Broadhurst
Taylor McGoldrick extended his interest in the tournament with a 13-8 triumph over David Saunders, followed by wins for Michael Frayne and Damien Ramsey.
Juilio Carvallo, with an inside the distance decision over Frank Belujsky, Thomas Roohan, Ciaran Flynn and Eamon Walsh won the final four bouts of the day.
Earlier today, Anton Brady emerged with a 14-5 decision over Terry McLoughlin in the opening bout of the afternoon session.
Ryan Flanagan and Martin Wall also had their hands raised in triumph, while Riverstown BC ace Mark Fitzpatrick chalked up the second win of the day for the Cork club.
Paul Upton recorded an impressive 15-2 verdict over John Murray, and Petro Ursu, Noel Murphy and Rohan Date posted their second wins in 24-hours.
Noel Sommers shaded one of the closest bouts of the afternoon, and 8-7 win over Conor Flanagan booking his ticket into the light-middleweight quarters finals.
Elsewhere in the 71Kg class, Kyle Roche beat Eddie O’Connor and the second one-point margin of victory of the afternoon went to Limerick’s Gerard Griffin.
Conor Tighe and Christy Joyce moved to within three wins of a national title with victories over Adam Keenan and Robert Carty, while Liam Green and Emmet Brennan saw off the challenges of Adrian O’Neill and Owen Condron.
Thomas Roohan
Ciaran Keogh edged out Alan Perry in an all Dublin 60Kg derby in this morning’s session.
Keogh advanced on a 12-11 decision on a morning in which Immaculata BC team-mates Alfredo Meli and Barry O’Hara progress.
Anthony Upton, Jason Conroy, Jason Scully and James Tennyson also booked their tickets into the last-eight, along with Conor Forward and Daryl Fitzgerald, Kevin Loonan and Jamie Quigley.
David Roche, meantime, recorded an inside the distance win over Stephen Myres of the St Michael’s Athy BC. Myres had beaten Roche, from the Riverstown club in Cork, two times before today,
but the Leesider had the upper hand early this afternoon.
Meanwhile, Jamie Kennedy denied the Immaculata a third win in-a-row after earning a 26-21 decision over Eamon Magee. Stephen Mulholland, Stephen Carroll and Stephen Coughlan also emerged victorious, while Niall McFeeley saw off the challenge of Limerick’s Mark O’Brien.
National Intermediate Championships

November 19th

Preliminaries (11am)

75Kg: Alfredo Meli (Immaculata) beat  Barry Barnes (St Pauls) 15-10

60kg: Ciaran Keogh (St Saviours OBA) beat Alan Perry (Crumlin) 12-11

60kg: Anthony Upton (Holy Family GG) beat Stephen Fennessy (Clonmel) 21-6

60kg: Jason Conroy (Crumlin) beat Mark Byrne (Westside) 18-7

60kg: Jason Scully (Portlaoise)  beat Ben Mulligan (Derrylin) 7-5

60kg: James Tennyson (St Pauls) beat Anthony Monaghan (Clann Naofa) 20-10

60kg: Barry O’Hara (Immaculata) beat Sean Magee (Ligoniel) 14-5

60kg: Conor Forward (Dockers) beat Pat Walsh (Drimnagh) 9-8

60kg: Daryl Fitzgerald (St Pauls) beat Ronan Devlin (Toome) 14-8

64kg: Kevin Loonan (St Carthages) beat Barry Gillespie (Twin Towns) 16-7

64kg: Jamie Quigley (St Pauls) beat Paul Barbour (Bishop Kelly) 18-7

64kg: David Roche (Riverstown) beat Stephen Myres (St Michael’s Athy) RET3

64kg: Stephen Mulholland (St Malachys) beat Andrew Delaney (Whitechurch) 12-7

64kg: Stephen Carroll (Drimnagh) beat Patrick Mongan (Ballinasloe & District) 12-7

64kg: Jamie Kennedy (Toome) beat Eamon Magee (Immaculata) 26-21

64kg: Stephen Coughlan (Bray) beat Bryan Adams (Palmerstown) RSC2

64kg: Niall McFeeley (St Canices) beat Mark O’Brien (Corpus Christi) 18-8

 

Preliminaries (3pm)

67kg: Anton Brady (Dunfanaghy)  beat Terry McLoughlin (Dunboyne) 14-5

67kg: Ryan Flanagan (Pegasus) beat  Sean Hunt (Palmerstown) 18-14

67kg: Martin Wall (Crumlin)  beat Karl Kinga (Maynooth) 18-7

67kg: Mark Fitzpatrick (Riverstown) beat Barry O’Toole (Gorey) 11-5

67kg: Paul Upton (Holy Family GG) beat John Murray (Ballincollig) 15-2

67kg: Petro Ursu (Lucan) beat Sean Lennon (Gilford) 10-5

67kg: Noel Murphy (Macroom) beat Ryan Harkin (Cootehill) 19-10

67Kg: Rohan Date (St Pauls) beat Conor Duffy (Bracken) 11-4

71kg: Noel Sommers (St Matthews) beat Conor Flanaghan (Pegasus) 8-7

71kg: Kyle Roche (St Michaels) beat Eddie O’Connor (Drimnagh) 16-13

71kg: Conor Tighe (Ballinacarrow) beat Adam Keenan (Arklow) 19-13

71kg: Christy Joyce (St Michaels Athy) beat Robert Carty (Ryston) RSC3

71kg: Liam Green (Ballinacarrow) beat Adrian O’Neill (Ederney) 9-7

71kg: Jonathan Dowling (Paulstown) beat Thurles Moran (Phibsboro) 12-9

71kg: Gerard Griffin (Corpus Christi) beat Michael Dyas (Holy Family) 9-8

71kg: Emmett Brennan (Corinthians) beat  Owen Condron (St Saviours OBA) RSC3

 

Preliminaries (7.30pm)

75kg: Shane Egan (Bracken) beat Matthew Neil (Monkstown ) 9-6

75kg: Chris Blaney (Navan) beat Patrick Heron (The Loup) RSC1

75kg: Eddie Byrnes (Wexford CBS) beat Stephen Broadhurst (Dealgan) 12-10

75kg: John McDonagh (Olympic) beat  Stephen Flynn (Cavan) 13-10

75kg: Bernard Roe (Dublin Docklands) beat  David Saunders (St Pauls) 19-5

81kg: Taylor McGoldrick (Holy Trinity) beat Brendan Butler (Ballinrobe) 13-8

81kg:  Michael Frayne (St Marys ) beat Cillian Meyler (Glasnevin) 17-8

81kg:  Damien Ramsey (Ligoniel)  beat Derek Duhig (St Francis) 7-3

81kg:  Julio Carvallo (Monkstown ) beat Frank Belujsky (Mitchelstown) RSC2

81kg:  Thomas Roohan (Ballinacarrow) beat George Boylan (Drimnagh) 14-10

81kg:  Ciaran Flynn (St Marys Dublin) beat Patrick McDonagh (Dealgan) 14-7

81kg:  Eamon Walsh (St Annes) beat Robert Burke (Corinthians) RSC3

Leave a Reply