Girls Championships semi finals and final draws

The Girl 3 and 4 semi-finals will complete the last-four stages of the Girl 1,2,3,4 and Youth 1 and 2 Championships at Dublin’s National Stadium on Friday.

Boxing begins at 5pm at the home of Irish boxing on Friday.

Saturday’s finals times are as follows:

Girls 1 & 2 (10am)

Girls 3 & 4 (2pm)

Youth 1 & 2 (7pm)

Weigh-ins 8am to 9am

Irish women’s boxing is proudly sponsored by Quick Park of Dublin Airport. 
Girls 1,2,3,4 and Youth 1 and 2 Championships National Stadium Dublin

Friday, May 16th (5pm)

S/Finals (unless stated)

Girl 2

42kg Sophia Brock O’Brien (St Marys) V Alexandria Lynch (Gleann)

Girl 2 (Final)

50kg Leanna Coffey (Sacre Coeur) V Katie Daly (O.L.O.L.)

Girl 3

39kg Nicole Carr (Baldoyle) V Casey Holohan (Portloaise)

39kg Alanna Waldron (Riverside) V Aine Tammey (Carrickmore)

42kg Megan Joyce (Ardagh/Cross) V Emer Hannon (Corrib)

42kg Kayleigh Lynch (Golden Gloves) V Shannon Lenehan (Baldoyle)

44kg Zarah Breslin (Tramore) V Katelyn Fryers (Immaculata)

44kg Jessica Clarke (Carndonagh) V Tiegan Padden (Golden Gloves)

46kg Lynda O’Donoghue (Cashel) V Jordan Jones (Kilnamanagh)

48kg Becky Diver (Carndonagh) V Jessica Connolly (Castlerea)

48kg Kirsten Cresham (Castlebar) V Shauna Lavin (Ballinamore)

50kg Jade Graham (Togher) V Amy Wall (Bray)

50kg Margurieta Nevin (St Brigids K) V Joanne Padden (Golden Gloves)

52kg Dervla Rooney (Sean McDermott) V Tameka Lyndsey (Immaculata T)

54kg Saoirse Oliver (Swinford) V Elisha Elliott (South Meath)

57kg Nadine Dermody (Paulstown) V Kelly Austin (Togher)

57kg Claire Kiely (Rathkeale) V Lauren Kelly (St Brigids K)

60kg Jade Kennedy (Donore) V Katelynn Phelan (St Brigids K)

60kg Roisin Gannon (Connemara) V Shauna Callaghan (Clann Naofa)

Girl 4

46kg Blathnaid McGarvey (Omagh Girls)V Kelsey Leonard (Curragh)

48kg Jane Downey (Trojan) V Kerry Nolan (Old School)

48kg Georgia Peake (Ballyhaunis) V Linda McDonald (Golden Cobra)

52kg Nicole Agnew (Dealgan ) V Catherine Walsh (St Annes)

52kg Rosie Conroy (Geesala) V Rebecca Nolan (Rochford Bridge)

54kg Emma Burke (St Marys Dub) V Erin Hennigan (Aglish)

54kg Ava Doyle (Ryston) V Laobhoise Clarke (Carndonagh)

57kg Chloe O’Brien (Carrickmacross) V Orla Garvey (Dealgan)

60kg Charmaine Reilly (St Saviours) V Shannon Reilly (Bray)

60kg Shannon Dowd (Frenchpark) V Laurie O’Donnell (Lucan)

63kg Gwen Hammond (Lucan) V Natasha O’Reilly (St Brigids K)

63kg Shannon Just (Grangecon) V Saoirse Cole (Curragh)

66kg Joanne Richards (St Michaels NR) V Christina McFadden (Dunfanaghy)

75kg Jenny Blanchfield (St Pats Kilkny) V Tara Barrett (Geesala)

Saturday May 17th

Finals (10am)

Girl 1

25kg Katie Brock O’Brien (St Marys) W/O

27kg Megan Donogue (Cashel) W/O

29kg Laura Ennis (South Meath) W/O

31kg Fiona O’Keefe (Rathkeale) V Cody Lavery (Raphoe)

33kg Maria O’Reilly (St Brigids K) V Mia Robins (Whitechurch)

36kg Molly Rowley (Swinford) V Sarah Coote (Ennis)

39kg Chantelle Spencier (Gold Cobra) V Sinnain Glynn (Cloghan)

42kg Aoife Burke (Pegasus) V Niamh Fay (Bracken)

44kg Doreen Coogna (Tolerton) V Megan Lehan (Rylane)

48kg Ciara Walsh (Paulstown) V Amy Cahill (Enniskerry)

50kg Charlie Horgan (Ryston) W/O

52kg Rachel Hunter (Rathnew) V Lauren Dempsey (St Brigids K)

54kg Chloe Barrett (Rylane) V Kaci Rock (Bray)

60kg Nicole Lydon (Oughterard) V Jessica O’Connor (Baldoyle)

63kg Alanna O’Connor (Rathkeale) W/O

70kg Saoirse Breen (Swinford) V Savannah Casey (Southside)

75kg Rachel Taylor (Ballyduff) W/O

Girl 2

29kg Tara Delaney (Wexford CBS) W/O

31kg Megan Sweeney (St Annes) W/O

33kg Nicole Magiure (Castleblaney) V Shannon Stokes (St Seachnalls)

36kg Caitlin Loughrey (Ryston) V Catherine Blaney (Navan)

39kg Leanne Kelly (Athy) V Ciara Breen (St Davids Naas)

42kg Winner V Sharon McGorrigan (St Pats Kilkenny)

44kg Megan Logan (Bray) V Mary Kate Nevin (Elite)

46kg Chloe Kennedy (Drogheda) V Sarah Edge (Ryston)

48kg Sara Edris (Monkstown D) V Amy Prendergast (Knockmore/Foxford)

52kg Angela Costello (Geesala) V Jodi Lavery (Twin Town)

54kg Maney Reilly (St Francis) V Evelyn Igharo (Clann Naofa)

57kg Rachel Dixon (Carndonagh) V Bobbi Hendrick (Sacre Coeur)

60kg Aoife Carabine (Geesala) W/O

63kg Shona Daly (Bray) W/O

66kg Lucy Purdy (Smithfield) V Gabrielle Simkute (Drogheda)

70kg Megan Behan (Ryston) V Belina Stevens (Ballina)

75kg Clara Norris (St Nicholas) W/O

91kg Ailish O’Rourke (Riverside) V Aoife Costello (Ballyduff)

Youth 1 (7pm)

44kg Niamh Kelly (Baldoyle) V Jamie Lee Kirby (Tramore)

46kg Lauren Stewart (Togher) V Ciara Anderson (Twin Towns)

48kg Shannon Sweeney (St Annes) V Katelynn Ryan (Midleton)

50kg Clodagh McComiskey (Gilford) V Mairead Dobbins (Illies GG)

52kg Natasha Logan (Ryston) V Sarah McDonnell (Baldoyle)

54kg Sophia Tiernan (Clonard) V Renee Roche (Castlebar)

57kg Tigan Russell (Northside) V Shaneen Flynn (Crumlin)

60kg Delores Hughes (Emyvale) V Shannon Edge (Ryston)

63kg Shauna Kearny (Bunclody) V Danielle Mulcahy (Rathkeale)

66kg Rachel Ryan (Avona) V Mikayla Kelly (Tolerton)

70kg Aoife Burke (St Marys) V Leah Roche (St Brigids Kildare)

75kg Casey McGuinness (O’Hanlon P) V Nell Fox (Rathkeale)

80kg Sarah O’Brien (Carrickmacross) W/O

86kg Niamh O’Sullivan (Ballyduff) W/O

91kg Hollie O’Shea (St Nicholas) W/O

Youth 2

42kg Samantha Callander (Ryston) V Philly Hickey (Trojan)

44kg Tigan O’Sullivan (Ballincollig) V Eve Carr (Enniskerry)

46kg Niamh Carty (Ryston) W/O

48kg Chloe Fleck (Canal) V Emma Flannery (Baldoyle)

50kg Linda Ivers Ducie (Johnstown) W/O

52kg Star McDonagh (St Pauls W) V Jacqui Lynch (Golden Gloves)

54kg Saidhbh Greene (Ballinacarrow) V Sinead Mohan (Castleblaney)

57kg Jamie Butler (Ballinrobe) V Claire McDonagh (Castlebar)

60kg Amy Broadhurst (Dealgan) V Niamh McCole (Dungloe)

63kg Ciara Sheedy (Aglish) V Carly Mavrodin (Bay City)

66kg Clodagh Greene (South Meath) V Lauren Casserly (Riverstown)

70kg

 

Results so far

May 11th

Girl 1

Finals

46kg Zoe Purcell (Rochfordbridge) beat Emma Bourke (St Francis) TKO2

57kg Aoife Durkin (St Brigids K) beat Tara Doocie (Geesala) 3-0

Youth 1 S/Finals

46kg Ciara Anderson (Twintowns) beat Laura Mulrony (Castlerea) 3-0

50kg Mairead Dobbins (Illies GG) beat Katelynn Sweeney (St Brigids K) TKO2

54kg Sophia Tiernan (Clonard) W/O

54kg Rennee Roche (Castlebar) beat Megan Hennigan (St Brigids K) 3-0

57kg Tiegan Russell (Northside) beat Alanna Ward (Sean McDermott) 3-0

57kg Shaneen Flynn (Crumlin) beat Saoirse Kelly (Sliabh Luachra) 2-1

60kg Delores Hughes (Emyvale) beat Talita Hegarty (Kanturk) 3-0

60kg Shannon Edge (Ryston) beat Kelly McLoughlin (Crumlin) 3-0

63kg Shauna Kearney (Bunclody) W/O

63kg Danielle Mulcahy (Rathkeale) beat Kayleigh Woods (Portlaoise) 3-0

66kg Rachel Ryan (Avona) beat Carla Wright (Ballyduff) TKO1

66kg Mikayla Kelly (Tolerton) beat Chloe Grey (Bracken) 3-0

70kg Aoife Burke (St Marys Dublin) W/O

70kg Leah Roche (St. Brigids K) beat Amanda Walsh (Swinford) 3-0

75kg Casey McGuinness (O’Hanlon P) beat Courtney Buckley (Togher) TKO1

75kg Nell Fox (Rathkeale) beat Kayleigh Dean Smith (Cavan) 3-0

Youth 2 S/Finals

42kg Philly Hickey (Trojan) beat Aoife Maloney (St Brigids K) TKO2

52kg Star McDonagh (St Pauls W) beat Amy Jordan (St Davids Naas) 2-1

52kg Jacqui Lynch (Golden Gloves) beat Katie Kelly (Duhallow) 3-0

54kg Sidhbh Greene (Ballinacarrow) beat Grainne Gavin (Casltebar) 3-0

54kg Sinead Mohan (Castleblaney) beat Shannon McCormack (Kilfenora) 3-0

57kg Jamie Butler (Ballinrobe) W/O

57kg Claire McDonagh (Castlebar) beat Sarah Conlan (Carrickmacross) 3-0

60kg Amy Broadhurst (Dealgan) W/O

60kg Niamh McCole (Dungloe) beat Mary O’Connor (Duhallow) 3-0

63kg Carly Mavrodin (Bay City) beat Sara Lee Desmond (Ballincollig) 3-0

66kg Clodagh Greene (South Meath) beat Stacey Curran (Olympic) 3-0

66kg Lauren Casserly (Riverstown) beat Rhia Devlin (Cookestown) TKO3

70kg Aoife O’Rourke (Castlerea) beat Rebecca Windell (Ennis) TKO2

May 10th

Q/Finals

Girl 5

57kg Saoirse Kelly (Sliabh Luachra) beat Bruna Barbosa (Ryston) 3-0

Girl 3

42kg Kayleigh Lynch (Golden Gloves) beat Shania Buckley (Bray) 3-0

42kg Shannon Lenehan (Baldoyle) beat Ellen Byrne (Drogheda) 3-0

44kg Jessica Clarke (Carndonagh) beat Saoirse Kearns (Monkstown D) 3-0

44kg Tiegan Padden (Golden Gloves) beat Rachel Costello (Dealgan) 3-0

50kg Joanne Padden (Golden Gloves) beat Emma Martin (Silverbridge) 3-0

57kg Lauren Kelly (St Brigids K) beat Chloe Bradely (Errigal) 3-0

Girl 4

48kg Linda McDonald (Golden Cobra) beat Denagh Buckley (Bray)  3-0

52kg Rebecca Nolan (Rochfordbridge) beat Courtney Kelly (St Pats K) 3-0

54kg Labhaoise Clarke (Carndonagh) beat Courtney O’Mahoney (Lucan) 3-0

60kg Shannon Dowd (Frenchpark) beat Aoife Byrne (Westside) 3-0

60kg Laurie O’Donnell (Lucan) beat Saoirse Murphy (Trojan) TKO2

Girl 5

54kg Renee Roche (Castlebar) beat Ciara Clarke (Ryston) 3-0

54kg Megan Hennigan (St Brigids K) beat Niamh Hales (Cavan) TKO2

57kg Tiegan Russell (Northside) beat Danielle O’Gorman (Gorey) 3-0

57kg Alanna Ward (Sean McDermott) beat Katelynn McQuillan (Castleblaney) 3-0

57kg Shaneen Flynn (Crumlin) beat Aishling Joyce (Aghlish) 2-1

60kg Shannon Edge (Ryston) beat Ciara Lavin (Ballinamore) 3-0

60kg Kelly McLoughlin (Crumlin) beat Marie Cronin (Rathkeale) 3-0

63kg Danielle Mulcahy (Rathkeale) beat Courtney Doheny (Marble City)  3-0

66kg Mikayla Kelly (Tolerton) beat Samantha O’Grady (St Marys NR) 3-0

70kg Leah Roche (St Brigids K) beat Caoimhe Maloney (St Marys) 3-0

Girl 6

57kg Sarah Conlan Carriskmacross) beat Shannon O’Connor (Riverstown) 2-1

66kg Lauren Casserly (Riverstown) beat Emma Flanaghan (Rylane) 3-0

Semi Finals

Girl 1

31kg Fiona O’Keefe (Rathkeale) beat Janelynn Roden (Portlaoise) 3-0

31kg Cody Laverty (Raphoe) beat Caoimhe Spillane (Trojan) 3-0

33kg Maria O’Reilly (St Brigids K) beat Marie Therese O’Rourke (Emerald) TKO2

33kg Mia Robins (Whitechurch) beat Molly Beirne (Charlestown) 3-0

36kg Molly Rowley (Swinford) beat Mary McCann (Candonagh) 3-0

36kg Aoife Collins (Drogheda) beat Sarah Coote (Ennis) 3-0

39kg Chantelle Spencer (Golden Cobra) beat Linda Desmond (Rylane) 3-0

39kg Sinnan Glynn (Cloghan) beat Martina Ward (Gurteen) 3-0

42kg Aoife Burke (Pegasus) W/O

42kg Niamh Fay (Bracken) beat Kelly Cresham (Castlebar) TKO2

44kg Doreen Coogan (Tolerton) beat Amy Harrington (Lucan) 3-0

44kg Megan Lehane (Rylane)  beat Kelsey Geraghty (Neilstown) TKO2

46kg Emma Burke (St Francis) beat  Ella McDonagh (Geesala) TKO1

46kg Zoe Purcell (Rochfordbridge) beat  Lauren Doherty (Carndonagh) TKO1

48kg Ciara Walsh (Paulstown) beat Grainne Gallagher (Two Castles) 2-1

48kg Amy Cahill (Eniskerry) beat Anne Considine (Kilfenora) 3-0

52kg Leah Richardson (St Michaels) beat  Lauren Dempsey (St Brigids K) 3-0

54kg Chloe Barrett (Rylane) beat Megan Kellitt (Kilenny) 3-0

54kg Kaci Rock (Bray) beat Grace Flynn (St Pats Newry) 3-0

60kg Nicole Lydon (Oughterard) beat Shannah Tiffaney (Bundoran) 3-0

60kg Jessica O’Connor (Baldoyle) beat  Leanne Doyle (Arklow) 3-0

Girl 2

36kg Caitlin Loughrey (Ryston) beat  Isabella Dempsey (Arklow) TKO1

36kg Catherine Blaney (Navan)beat   Serena McHugh (Swinford) 3-0

39kg Leanne Kelly (Athy)  beat Ann Daly (St Brigids K) 3-0

39kg Ciara Breen (St Davids Naas) beat Caroline McDonagh (Ballina) 3-0

42kg Sophia Brock O’Brien (St Marys) v  Alexandria Lynch (Gleann) (deferred)

42kg Sharon McGorrigan (St Pats Kilkenny) beat Dian Moorehouse (Enniskerry) 3-0

44kg Megan Logan (Bray) beat Ellena Garrity (Belek) 3-0

44kg Mary Kate Nevin (Elite) beat Aoife Hogan (Tramore) TKO2

46kg Sara Edge (Ryston) beat  Niamh O’Neill (Ballyhaunis) 2-1

48kg Sarah Edris (Monkstown D) beat Niamh O’Neill (Ballyhaunis) 3-0

48kg Amy Prendergast (Knockmore/Fox) beat Melanie O’Connor (Leeside Lough)  3-0

50kg Leanna Coffey (Sacre Coeur) beat Michaela Murphy (Claremorris) 3-0

50kg Katie Daly (O.L.O.L.)  beat Chantelle Dixon (Carndonagh) 2-1

52kg Angela Costello (Geesala) beat  Saoirse Kirwan (Sacre Coeur) 3-0

52kg Jodi Lavery (Twin Towns) beat Saoirse Meaney (Marble City) 3-0

54kg Maney Reilly (St Francis) W/O

54kg Evelyn Igharo (Clann Naofa) W/O

57kg Bobbi Hendricks (Sacre Coeur) beat  Olivia Craig (Eglington) 2-1

May 9th

Prelims

Youth 1

57kg Saoirse Kelly (Munster) beat Shannon Harney (Leinster) TKO2

57kg Aisling Joyce (Connaught) beat Ciara Doherty (Ulster) 3-0

57kg Shaneen Flynn (Dublin) beat Bronwyn Kirby (Leinster) 3-0

Girl 1

31kg Fionna O’Keefe (Munster) beat Alanna Masey (Ulster) 2-1

31kg Janelyn Roden (Leinster) beat Cigfa McCoy (Ulster) 3-0

31kg Cody Lafery (Ulster) beat Chloe Toal (Antrim) 3-0

31kg Caomhe Spillane (Munster) beat Chantelle Robinson (Munster) 3-0

33kg Maria O’Reilly (Leinster) beat Jordyn Burke (Connaught) TKO3

33kg Mia Robins (Connaught) beat Kayla Gates (Leinster) 3-0

33kg Molly Bernine (Connaught) beat Aoife Bredigan (Connaught) 2-1

39kg Martina Ward (Connaught) beat Patricia Coote (Munster) 3-0

39kg Sinain Glynn (Leinster) beat Tara Daly (Munster) 3-0

42kg Niamh Fay (Dublin) beat Nicole Butler (Connaught) 3-0

42kg Kelly Cresham (Connaught) beat Chloe McDaid (Ulster) 2-1

44kg Kelsey Geraghty (Dublin) W/O

54kg Grace Flynn (Connaught) W/O

60kg Jessica O’Connor (Dublin) beat Erin Moore (Munster) TKO1

60kg Leanne Doyle (Leinster) beat Lauren Ryan (Leinster) 3-0

Girl 2

39kg Caroline McDonagh (Connaught) beat Abbie Doyle (Leinster) 2-1

39kg Ciara Brien (Leinster) beat Samantha Moloney (Munster) TKO1

42kg Sharon McGorrian (Leinster) beat Chloe Molloy (Munster) 3-0

48kg Eimear McKee (Antrim) beat Aine Gleeson (Dublin) TKO2

48kg Sara Edris (Dublin) beat Tiffany O’Reilly (Leinster) 2-1

48kg Melanie O’Connor (Munster) W/O

48kg Amy Prendergast (Connaught) beat Ieva Jonaityte (Leinster) 3-0

50kg Chantelle Dixon (Ulster) beat Shantell Richie (Ulster) 3-0

52kg Saoirse Meaney (Leinster) beat Caoimhe Martin (Leinster) 3-0

54kg Evelyn Igharo (Leinster) beat Aoife Ginty (Connaught) 3-0

irishboxing

Integral part of the Irish boxing community for over 13 years