Day two Boy 1,2 and 3 Championships results

Please scroll down for Day 2 results and corresponding draws from the Boy 1, 2 & 3 Championships at Dublin’s National Stadium.

The Boy 1 tournament is now at the finals stage.

99 bouts have been decided so far. The Championships resume at 10am tomorrow morning.

National Boy 1,2 & 3 Championships National Stadium Dublin

Tuesday March 29th

Boy 1 Prelims (10am)

27kg John Donohue (St Michaels Athy) beat Darragh Connor (St Michaels Antrim) 3-0
27kg Michael Connors (Cherry Orchard) beat G Pratt (St Pauls Nenagh) 3-0
29kg David O’Neill (St Francis) beat Darren Flynn (Castlerea) 2-1
29kg David O’Brien (Monkstown) beat Cody O’Reilly (St Brigids Eden) 3-0
31kg Bernard Cleary (Olympic) beat  Gavin Ryan (Ratoath) 2-1
31kg Martin Collins (Drimagh) beat Mark McKee (St Agnes) 3-0
33kg Guy Wallace (St Monicas) beat Christoir Browne (Oliver Plunkett) 3-0
33kg Jason Nevin (Olympic Mullingar) beat Wayne Joyce (Esker) TKO3
36kg Bernie McDonagh (Dunfanaghy) beat Joshua Watson (Saints) TKO3
36kg Brian Wright (St Pauls Waterford) beat Carson Hanlon (Olympic Mullingar) 3-0
39kg John O’Reilly (O.L.O.L.) beat Sean McDonagh (Swinford)  3-0
39kg Christopher Joyce (Ballymun) beat Dylan McCullagh (Sacred Heart Omagh) 3-0
42kg Lee Corcoran (Olympic) beat Tommy Lee Casey (Craigavon) 3-0
44kg D Sayers (Cashen Vale) beat Liam Crawford (Raphoe) 2-1
46kg Adam Boyle (Dungloe) beat Michael Stokes (Darndale) TKO1
46kg Nikita Bonoverev (St Michaels Athy) beat Corey Flanagan (St Agnes) 3-0
48kg Stephen McDonagh (Cavan) beat John Joe McCarthy (Paulstown 3-0
48kg Tommy Lee (Bracken) beat Sam Mark (All Saints) 3-0
50kg Scott Stokes (Dealgan) beat Pearse Lennon (Holy Trinity) 3-0

Boy 2 Prelims (2pm)

33kg Dylan Browne-McMonagle (Letterkenny) beat Charlie Whelan (Crumlin) 3-0
36kg Tomas McDonagh (Titans) beat Mark Reneghan (Sean Dorans Keady) 3-0
36kg Dylan Eagleson (Abbey) beat D O’Neill (Charleville) 3-0
36kg Corey Byrne-Dunbar (St Aidens)  beat Kyle McGreevey (Holy Trinity) 2-1
36kg Rocky McDonagh (Sparticus) beat  Ben Williams (Drimnagh) 2-1
39kg S McCarthy (Charleville) beat Suffie Edris (Monkstown) 3-0
39kg Colm McCann (St Agnes) beat  John McDonagh (St Annes) 3-0
42kg J McDonagh (St Pauls Waterford) beat Oisin Treacy (Monkstown) 2-1
42kg Patrick Sweeney (Titans) beat Connor McGillion (Omagh Boys & Girls) 3-0
44kg Sean Roche (Mount Tallant) beat Chad McGill (Glengormley) 3-0
44kg W McCarthy (Mayfield) beat Patrick Donovan (Olympic) 2-1
46kg Killian Clarke (Rathnew) beat Noel Varadi (Patsy Quinn) 3-0
46kg Oisin Wallace (Dungloe) beat Michael McCarthy (Sacred Heart Dublin) 3-0
46kg James Whelan (Docklands) beat M McDonagh (Ennis) 3-0
48kg Dylan Twoey (Ballaghderreen) beat  Odhran McGinley (Dunfanaghy) 3-0
48kg D Doyle (Thurles) beat  Dylan Greene (Baldoyle) 3-0
48kg Michael Ward (Johnstown) beat Bernard Agnew (Clonard) 2-1
50kg Ben Burke (Ballymore Hollywood) beat   Rhys McCarthy (St Pappins) 3-0
54kg Stephen Dermody (Paulstown) beat  Evan O’Reilly (St Matthews) 3-0
54kg Danny McHugh (Two Castles) beat Charlie Ward (Ballinsloe) 3-0
57kg Pauric O’Donnell (Dungloe) beat Jack Connolly (Clonmel) 3-0
57kg Jack Burke (St Brigids Kildare) beat Ross Toland (Ormeau Road) W/O
63kg A McElligot (Cashen Vale) beat Bernie Ward (Omagh Boys & Girls) 3-0
66kg D Darcy (Mullinhone) beat John Maughan (Omagh Boys & Girls) TKO1

Wednesday March 30th

Boy 3 Prelims (10am)

33kg Aaron Doyle (Ballagh) beat Karl Sheridan (Crumlin) 2-1
36kg Jake Rapple (Monkstown) beat Padraig Cleary (Ardoyne Holy Cross) 2-1
36kg MJ O’Brien (Fr Horgans) beat Kevin Fahy (Oughterard) 3-0
39kg Patrick Folan (Connemara) beat  Joe Joyce (Ballymun) 3-0
39kg Jon McConnell (Townland) beat Aodhan Byrne (Kilcullen) 2-1
42kg Jonathan Hughes (Jobstown) beat Peter Clarke (Errigal) 3-0
42kg Keelyn Roche (St Aidens) beat Tiernan Conway (St Pats T) 3-0
42kg Dylan McDonagh (Olympic) beat G McDonagh (Glen) 3-0
44kg Shane Stokes (St Johns U) beat Sean Ruth (Marble City) 3-0
46kg Adam Kinsella (St Marys Newross) beat Conor Horrigan (Cherry Orchard) TKO2
46kg Anthony Johnson (Sacred Heart D) beat K Quinn (Ennis) 3-0
46kg Eoghan Quinn (St Johns U) beat Tristen Flaherty (Oughterard) 3-0
48kg Barry O’Connor (Sliabh Luachra) beat Ben Johnson (St Pauls) 2-1
50kg Francis Maughan (St Marys D) beat Liam McMonagle (Raphoe) 3-0
50kg Charles Ward (Drimnagh) beat Mikey McGregor (Holy Trinity 3-0
50kg Patrick Myers (Sligo City) beat A O’Keeffe (Kanturk) 3-0
52kg Jack Donnelly (Sacred Heart O) beat Darragh Gilroy (Ballymore Hollywood) 2-1
52kg Oran Gethins (Sean McDermott) beat Fiachra Knox (Callan) 3-0

Boy 1 and 3 (2pm)

Boy 3 Prelims

54kg Tiernan Mayse (Two Castes) beat  Sean Dunleavy (Charlestown) 3-0
54kg Patrick Doyle (Sparticus) beat P Lawlor (Brian Dillons) 2-1
54kg Thomas Doherty (Trinity Boys) beat William Maughan (Crumlin) 3-0
57kg Patrick Joyce (Phibsboro) beat Martin Ward (Ryston) 3-0
57kg Patrick Quinn (Errigal) beat M Lynch (Mullinahone) 3-0
60kg Martin O’Connor (Enniscorthy) beat Seamus Doherty (Charlestown) 3-0
60kg Patrick McDonagh (Clonoe) beat P Reilly (O.L.O.L.) 3-0
60kg Matthew Tyndall (Monkstown) beat Conor McKernan (Castleblaney) 2-1
63kg William Hayden (Crumlin) beat A O’Reilly (O.L.O.L.) 2-1

Boy 1 S/Finals

27kg Paddy Cleary (Olympic) beat Brendan McConnell (Old School) 2-1
27kg John Donohue (St Michaels Athy) beat  Michael Connors (Cherry Orchard) 3-0
29kg Cealan Doherty (Two Castles) beat Damien McGuigan (Gleann) 3-0
29kg David O’Neill (St Francis) beat  David O’Brien (Monkstown) 2-1
31kg Dylan Sherry (Emyvale) beat T Casey (South Side) 2-1
31kg Martin Collins (Drimagh) beat Bernard Cleary (Olympic) 3-0
33kg M Faulkner (Northside) beat  Colm Folan (Connemara) 3-0
33kg Jason Nevin (Olympic Mullingar) beat Guy Wallace (St Monicas) 2-1
36kg Jake Daly (Castlebar) beat Edward Collins (Crumlin)  3-0
36kg Bernie McDonagh (Dunfanaghy) beat  Brian Wright (St Pauls Waterford) 3-0

Boy 1 S/Finals (7pm)

39kg Michael Lambe (Ryston) beat Matthew McCavanagh (All Saints) 3-0
39kg John O’Reilly (O.L.O.L.) beat Christopher Joyce (Ballymun) 2-1
42kg J Donovan (O.L.O.L.) beat Jamie Diver (Immaculata) 3-0
42kg Lee Corcoran (Olympic) beat Thomas Murphy (St Ibars) 3-0
44kg Wayne Joyce (Phibsboro) beat Daniel McMullen (Balymore) 3-0
44kg Thomas McDonagh (Titans) beat D Sayers (Cashen Vale) 2-1
46kg Jarlath McDonagh (Lumpini) beat A Faulkner (Rathkeale) 3-0
46kg Nikita Bonoverev (St Michaels Athy) beat Adam Boyle (Dungloe) 3-0
48kg Martin Keenan (Glen) beat David McDonagh (Olympic) 2-1
48kg Tommy Lee (Bracken) beat Stephen McDonagh (Cavan)  TKO2
50kg Joe Hutchinson (Neilstown) beat S Keating (Spartan) 3-0
50kg Nathan McDonagh (Cookstown) beat Scott Stokes (Dealgan) 3-0
52kg Jamie McDonagh (Cookstown) beat James Sweeney (Lumpini) 3-0
52kg Sam Davy (Townland)  beat D Ryan (Tramore) 3-0
54kg Curtis Darcy (Callan) beat  Stan Rosca (Dublin) TKO1
54kg Josh Olniyan (Jobstown) beat Tiernan Morris (St John Bosco) TKO1
60kg Quinn Fisher (South Meath) beat M Connors (Rathkeale) TKO2
60kg Thomas Maughan (Charlestown) beat Kyle McGonigle (St Bridgets) 2-1
70kg Charlie Kearney (Sacre Ceour) beat Dylan Boggs (Mourne GG)  W/O

Thursday March 31st

Boy 2 S/Finals (10am)

31kg Dairmuid Bradley (Holy Trinity) V Michael Donohue (St Michaels Athy)
31kg Aaron Treanor (Emyvale) V N Keenan (Glen)
33kg Daniel Feokrytov (Arklow) V Michael Maughan (Olympic)
33kg William O’Reilly (St Francis) V Dylan Browne-McMonagle (Letterkenny)
36kg Tomas McDonagh (Titans) V Dylan Eagleson (Abbey)
36kg Corey Byrne-Dunbar (St Aidens) V Rocky McDonagh (Sparticus)
39kg Cahir Gormely V Nathan O’Brien (Wexford CBS)
39kg S McCarthy (Charleville) V Colm McCann (St Agnes)
42kg Sean Plunkett (St Teresas) V C Fennell (St Agnes)
42kg J McDonagh (St Pauls Waterford) V Patrick Sweeney (Titans)
44kg Jack Geoghegan V Odhran Doogan (Dunfanaghy)
44kg Sean Roche (Mount Tallant) V W McCarthy (Mayfield)
46kg Brian Barrett (Titans) V Killian Clarke (Rathnew)
46kg Oisin Wallace (Dungloe) V James Whelan (Docklands)
48kg Martin McCullough (Gleann) V Dylan Twoey (Ballaghderreen)
48kg D Doyle (Thurles)  V Michael Ward (Johnstown)

Boy 2 S/Finals (2pm)

50kg Tom Sweeney (Gurteen) V Paul Travers (Rathfirland)
50kg Luca Geredze (Togher) V Ben Burke (Ballymore Hollywood)
52kg W McDonagh (Dungarvan) V Peter Maughan (Ballyhaunis)
52kg Eoin McGovern (Cavan) V Darragh Redden (St Davids Naas)
54kg Mark Duffy (Charlestown ) V H Doyle (Thurles)
54kg Stephen Dermody (Paulstown) V Danny McHugh (Two Castles)
57kg Lee Maughan (Bay City) V Eoghan Lavin (Ballyhaunis)
57kg Pauric O’Donnell (Dungloe) V Jack Burke (St Brigids Kildare)
60kg Martin Ward (Clonard) V John Ward (Brosna)
60kg Dillon Maher (Castlebar) V S Walsh (Trojan)
63kg Patrick McDonnell (Crumlin) V Kian Andrews (Monkstown)
63kg Lewis Phelan (St Brigids Kildare) V A McElligot (Cashen Vale)
66kg Darragh Farrell (St Josephs Eden) V Michael Keenan (Glen)
66kg Jack Kilkenny (Castlerea) V D Darcy (Mullinhone)
70kg Fiachra Barrett (Geesala) V James Gunnery (Bracken)
75kg Ben O’Connell (St Johns U) V Blake O’Connor (Edemore)
75kg Thomas McDonnell (Crumlin) V Edward Barrett (Titans)

Friday April 1st

Boy 3 S/Finals (10am)

31kg Mark Doherty (Oakleaf) V Eric Walsh (Marble City)
33kg Shea Neeson (Moneyglass) V Odhran McKenna (St Pauls)
33kg J Desmond (Bantry) V Aaron Doyle (Ballagh
36kg Jonathan O’Donnell (3 Bridges) V Paddy McShane (Letterkenny)
36kg Jake Rapple (Monkstown) V MJ O’Brien (Fr Horgans)
39kg J Lee (Douglas) V Jack Connors (Ryston)
39kg  Patrick Folan (Connemara) V  Jon McConnell (Townland)
42kg Michael Stokes (All Saints) V Jonathan Hughes (Jobstown)
42kg Keelyn Roche (St Aidens) V Dylan McDonagh (Olympic)
44kg Ethan Sharkey (Castlerea) V Eoin Burns (Oliver Plunkett)
44kg S Cairns (Loughmahon) V Shane Stokes (St Johns U)
46kg Thomas Orr (Lisburn) V Adam Kinsella (St Marys Newross)
46kg Anthony Johnson (Sacred Heart D) Eoghan Quinn (St Johns U)
48kg Shane O’Gorman (St Malachys) V Tommy Cleary (Ballyhaunis)
48kg Jack Murphy (St Ibars) V Barry O’Connor (Sliabh Luachra)
50kg Thomas McCann (St Pauls Antrim) V Francis Maughan (St Marys D)
50kg Charles Ward (Drimnagh) V Patrick Myers (Sligo City)

Boy 3 S/Finals (2pm)

52kg Sam McCullough (All Saints) V Jack Sammon (Ballymore Hollywood)
52kg Jack Donnelly (Sacred Heart O) V Oran Gethins (Sean McDermott)
54kg Matthew James (Oliver Plunkett) V Tiernan Mayse (Two Castes)
54kg Patrick Doyle (Sparticus) V Thomas Doherty (Trinity Boys)
57kg John McDonagh (Lumpini) V Frank Duffin (All Saints)
57kg Patrick Joyce (Phibsboro) V Patrick Quinn (Errigal)
60kg Emeka Onwuka (All Saints) V Martin O’Connor (Enniscorthy)
60kg Patrick McDonagh (Clonoe) V Matthew Tyndall (Monkstown)
63kg Jason Irwin (Castleblaney) V Thomas Doherty (Gleann)
63kg Stephen Maughan (Ballyhaunis) V William Hayden (Crumlin)
66kg Charles Maughan (Cookstown) V A Healy (Setanta)
66kg Raul Enache (Smithfield) V Paddy O’Reilly (Marble City)
70kg Jason Myers (Titans) V Jake Cox (Enniscorthy)
75kg Thomas Doherty (Baldoyle) V Barry Donnelly (Carrigart)
75kg Martin McDonagh (3 Bridges) V Brian Keogh (Ballymore Hollywood)
80kg Reece Russell (Canal) V James Sweeney (Titans)
86kg Thomas Rose (St Annes ) V Malachy Duffy (Virginia)

Boy 1

Finals (7pm)

25kg Joe Reilly W/O
27kg Paddy Cleary (Olympic) V John Donohue (St Michaels Athy)
29kg Cealan Doherty (Two Castles) V David O’Neill (St Francis)
31kg Dylan Sherry (Emyvale) V Martin Collins (Drimagh)
33kg M Faulkner (Northside) V Jason Nevin (Olympic Mullingar)
36kg Jake Daly (Castlebar) V Bernie McDonagh (Dunfanaghy)
39kg Michael Lambe (Ryston) V John O’Reilly (O.L.O.L.)
42kg J Donovan (O.L.O.L.) V Lee Corcoran (Olympic)
44kg Wayne Joyce (Phibsboro) V Thomas McDonagh (Titans)
46kg Jarlath McDonagh (Lumpini) V Nikita Bonoverev (St Michaels Athy)
48kg Martin Keenan (Glen) V Tommy Lee (Bracken)
50kg Nathan McDonagh (Cookstown)  V Nathan McDonagh (Cookstown)
52kg Jamie McDonagh (Cookstown) V Sam Davy (Townland)
54kg Curtis Darcy (Callan) V Josh Olniyan (Jobstown)
57kg Feidhlim Behan (Kilcullen) V John McDonagh (Ballyhaunis)
60kg Quinn Fisher (South Meath) V Thomas Maughan (Charlestown)
63kg Jack Crampton (St Brigids Eden) V T Corkery (Muskerry)
66kg A O’Neill (Charleville) W/O
70kg Patrick Sweeney (Titans) V Charlie Kearney (Sacre Ceour)
80kg Martin McDonagh (Ballyhaunis) V  TBC
91kg Coelman Barrett (Titans) W/O

Saturday April 2nd

Boy 2 Finals (11am)

27kg Daniel Owens (Gleann) V Philip Walsh (St Brigids Kildare)
29kg John Casey (Westside) V Clepson Dos Santos (Banbridge)
31kg Winner V Winner
33kg Winner V Winner
36kg Winner V Winner
39kg Winner V Winner
42kg Winner V Winner
44kg Winner V Winner
46kg Winner V Winner
48kg Winner V Winner
50kg Winner V Winner
52kg Winner V Winner
54kg Winner V Winner
57kg Winner V Winner
60kg Winner V Winner
63kg Winner V Winner
66kg Winner V Winner
70kg Ciaran Quinn (Emerald Antrim) V Winner
75kg Winner V Winner
80kg Nojus Iuanauskas (Clane) V Max Ceban (Bracken)
86kg J Cotter (Charleville) W/O

Boy 3 Finals (3pm)

31kg Ned Carthy (St Michaels Athy) V Winner
33kg Winner V Winner
36kg Winner V Winner
39kg Winner V Winner
42kg Winner V Winner
44kg Winner V Winner
46kg Winner V Winner
48kg Winner V Winner
50kg Winner V Winn
52kg Winner V Winner
54kg Winner V Winner
57kg Winner V Winner
60kg Winner V Winner
63kg Winner V Winner
66kg Winner V Winner
70kg Michael McDonagh (3 Bridges) V Winner
75kg Winner V Winner
80kg J Sweeney (Ennis)
86kg J Heaphy (Fr Horgans) V Winner
91kg Kenneth Dempsey (Achill) W/O

irishboxing

Integral part of the Irish boxing community for over 13 years