Day 2 Under 18 Championship results

By IABA Press Officer Bernard O’Neill
Ciara Ginty, the current AIBA World Junior lightweight champion, claimed her second win in 24 hours at the U/18 Championships at Dublin’s National Stadium today.
The Irish Youth Olympian TKO’d Rivers McCormack in the second round at the South Circular Road venue.
Earlier today, Galway’s Olympic BC posted a hat-trick of wins at the home of Irish boxing.
Frankie Cleary, James Cleary and Francis Barrett had their hands raised in victory.
Please scroll down for Day 2 results and men’s semi-final draw.  The U/18 Championships conclude next Friday and Saturday.
National U/18 Championships National Stadium Dublin
May 24th
Preliminaries and Women’s S/Finals (11am)
W48kg Lois Walsh (Castlerea) beat Emma Flannery (Baldoyle) 2-1
49kg Liam Callaghan (Cardonagh) beat Michael Sweeney (Innisfree) 3-0
W54kg Saidhbh Greene (Ballinacarrow) beat Grainne Gavin (Castlebar) 3-0
W54kg Rebecca Gorman (Clann Naofa) beat Jade Grendon (St Caherines) TKO1
56kg Anthony Stokes (Johnstown) beat Anthony Dobbs (Ballagh) 3-0
56kg Martin Stokes (Mulhuddart) beat Dom Sarsfield (St Francis) 3-0
56kg Frankie Cleary (Olympic) beat Conor Walsh (Tramore) 3-0
56kg Mark Moran (Holy Family) beat Michael Nevin (Portlaoise) 3-0
60kg Senan Kelly (St Saviours) beat Jack Pelan (Glen) 3-0
60kg James Cleary (Olympic) beat Tom Enright (Rathkeale) TKO1
60kg Bradley Sharkey (Castlerea) beat Brendan Myers (Dublin) 3-0
64kg Daryl Byrne (Grangecon) beat John Gerard Ward (Gurteen) 3-0
64kg Martin Stokes (Holy Family D) beat Maurice Falvey (Cashen Vale) 3-0
64kg Francis Barrett (Olympic) beat Shane O’Neill (St Davids) 3-0
64kg Mark McCole (Dungloe) beat Jimmy Joyce (Athlone) 2-1
(3pm)
W60kg Cheyanne O’Neill (Athlone) beat Niamh McCole (Dungloe) 3-0
W60kg Ciara Ginty (Geesala) beat Rivers McCormack (St Saviours) TKO2
W64kg Austeja Acuite (Finn Valley) beat Hillary Costelloe (Cashen Vale) TKO1
W64kg Ciara Sheehy (Aiglish) beat Lauren Kinsella (St Anthonys/St Pats) 3-0
W69kg Saoirse Dignam (Sacre Coeur) beat Sally Carrig (Ennis) 3-0
69kg Lewis Crocker (Holy Trinity) beat Eddie Lawerence (Holy Family D) TKO3
69kg Michael McDonagh (St Pauls) beat  Wayne Kelly (Ballinacargy) 3-0
75kg Conor Wallace (Sacred Heart) beat Patrick Doherty (St Josephs) 3-0
75kg Fergus Quinn (Camlough) beat Terry Harris (OLOL) 3-0
75kg Barry Harkin (Coothill) beat Justin Barrett (Titans) 3-0
75kg James Daly (St Annes) beat JP Conroy (Crumlin) 3-0
81kg Sean Conroy (Ballyhaunis) beat Francis Mongan (Finn Valley) 2-1
81kg Pearse Sherry (Johnstown) beat Darren O’Keefe (Duhallow) TKO2
81kg John Connors (Angels) beat Cathal McGuinness (Antrim) 3-0
91kg+ Michael McConigley (Letterkenny) beat Terence Ward (Bluestack) 3-0
91kg+ Aaron Kelly (Dublin) beat Francis Barrett (Titans) 3-0
91kg+ Denis Gilford (Bracken) beat Robert Gilmore (Antrim) 2-1

May 30th S/Finals (6pm)

49Kg Thomas Myers (Innisfree) V Stephen McKenna (Old School)
49Kg Daryl Moran (Illies GG) V Liam Callaghan (Carndonagh)
56Kg Anthony Stokes (Johnstown) V Martin Stokes (Mulhuddart)
56Kg Frankie Cleary (Olympic) V Mark Moran (Holy Family GG)
60Kg Stephen Chambers (Castlebar)V Senan Kelly (St. Saviours)
60Kg James Cleary (Olympic) V Bradley Sharkey (Castlerea)
64Kg Daryl Byrne (Grangecon) V Martin Stokes (Holy Family D)
64Kg Francis Barrett (Olympic) V Mark McCole (Dungloe)
69Kg Rory Stapleton (St Francis) V John Joyce (St. Michaels Athy)
69Kg Lewis Cocker (Holy Trinty) V Michael Mc Donagh (St Pauls W)
75Kg Conor Wallace (Sacred Heart N) V Fearghus Quinn (Camlough)
75Kg Barry Harkin (Cootehill) V James Daly (St Annes)
81Kg Cormac Long (Rathkeale) V Sean Conroy (Ballyhaunis)
81Kg Pearse Sherry (Johnstown) John Connors (Angels)
91Kg James Hughes ( Ryston) V Cian O Shaunessy (Rathkeale)
91+Kg Sean Maher (Spartacus) V Michael McConigley (Letterkenny)
91+Kg Aaron Kelly (Mount Tallant) V Denis Gifford (Bracken)

May 23 Preliminaries
56kg Martin Stokes (Mulhuddart) beat  Colin Chang (Mitchelstown) 3-0
56kg Conor Walsh (Tramore) beat Ben Teeling (Bracken) 3-0
56kg Frankie Cleary (Olympic) beat Jonathan Ward (St Ailbhes) 3-0
56kg Michael Nevin (Portlaoise) beat Casey Berry (Bray) 2-1
56kg Mark Moran (Holy Family) beat Adam Cross (Lucan) TKO1
W60kg Ciara Ginty (Geesala) beat Nicole Moorehouse (Sacre Coeur) 3-0
64kg Maurice Falvey (Cashen Vale) beat Adam Folan (Glin) 2-1
64kg Martin Stokes (Holy Family) beat Gary Kehoe (Marble City) TKO1
64kg Shane O’Neill (St Davids) beat Eddie McDonagh (Portlaoise) 3-0
64kg Francis Barrett (Olympic) beat Galvin McShane (St John Bosco) 3-0
64kg Mark McCole (Dungloe) beat Adam Kelly (Ballincargy) 3-0
64kg Jimmy Joyce (Athlone) beat Aaron Doherty (Letterkenny) 3-0
75kg James Daly (St Annes) beat Michael Stokes (Connaught) 3-0

irishboxing

Integral part of the Irish boxing community for over 13 years