Boy 4 and Youth Semi Finals

Galway dynamo Francis Cleary got one of the biggest cheers of the day entering the ring to face Ned O’Reilly in one of the opening bouts of today’s Boy 4 semi-finals.

 
And the Olympic BC prospect didn’t leave his fans down, producing a power-packed performance to secure a safe passage to the 39Kg final.

 
Scoring almost exclusively with his left in the opening two rounds, Cleary earned a 15-6 win against an opponent who landed some neat shots of his own.

 
Cleary will now meet Stephen McKenna next Friday after the Smithboro BC prospect impressed with one of the biggest wins of the day.

 
Kieran Lally, who had Joe Hennigan in his corner, Thomas Maughan, Jamie Conroy, Cork’s Luke O’Shea, Bernard Ward, Ryan Green, Michael Nevin and Conor Bianconi also registered wins this afternoon.

 
Martin Stokes, meantime, have seven points to spare over Casey Berry at the end of their 46Kg duel.

 
Stokes was joined in next weekend’s finals by his Mulhuddart team-mate Karl Lynch, who posted a 9-5 decision over Galway’s Jason Ward.

 
There were mixed fortunes for Leesiders Patrick Doherty and Pa McDonagh, Doherty progressing at the expense of Shane O’Neill, but McDonagh, who had Michael Carruth’s former coach Nicholas Cruz in his corner, losing out to Kalum McConville, while Conor Martin beat Conor Burns.

 
Galway’s James Cleary staged one of the comebacks of the tournament to deny the talented Conor Burns. Trailing 7-3 at the end of the second, Cleary, from the Olympic BC, pulled out all the stops to earn an 11-8 verdict in a thrilling conclusion to a top class flyweight contest.

 

Meanwhile, the featherweight final will be between Aidan Walsh and Michael McGrane after both boxers posted hard-fought wins.

 
Michael Delaney completed a great afternoon for the Olympic BC, while Craig Bonney, Martin Maughan, Limerick ace Terry Harris, Lewis Crocker and Sean Conroy also won.

 
Daniel Keating out pointed Adam O’Donnell in a Cork versus Limerick 63Kg clash. Paddy Joyce chalked up a fine 13-2 verdict over Padraig Malone, and Jonathan Ward had a two point margin of victory over Clare’s Kevin Sexton.

 
Ballinrobe BC middleweight Matthew Burke squeezed out a 9-8 decision over Edward Mills, while Cormac Long, Gary Ward and Darragh Darcy all registered inside the distance victories.

 
Chris McCloskey and Mikey Walsh progressed at the expense of Stephen Love and Stephen Joyce.

 
In tonight’s Youth 1 semi-finals, Jason McKay and St Francis BC stand out Dom Sarsfield progressed with wins over Emmet McGinn and Thomas Ward.

 
Three bouts were decided on countbacks, John G Ward, Cole McGuinness and Michael Sweeney winning by way of accepted scores.

 
The Youth 2 and Boy (4) 54Kg semi-finals will be decided next Friday, March 9th (7pm).

 
The Boy 4 (11am), Youth 1 (2.30pm) and Youth 2 (6.30pm) finals will be decided on Saturday March 10th.

 
Eighty eight bout were decided at the National Stadium today.

 
National Boy 4 and Youth 1 & 2 Championships

 
March 3rd Boy 4 S/Finals (2.30pm)

33Kg: Kieran Lally (Ardnaree) beat Michael Magee (Ligoniel) 13-4

36Kg: Thomas Maughan (Avona) beat Rgen Buckley (Bray) 8-5

39Kg: Francis Cleary (Olympic) beat Ned O’Reilly (Tramore) 15-6

39Kg: Stephen McKenna (Smithboro) beat Conor Dempsey (Ryston) 11-1

42Kg: Jamie Conroy (Ballina) beat Vasyl Chechensky (Holy Family) 8-2

42Kg: Luke O’Shea (Ballincollig) beat Martin Stokes (Mulhuddart) 10-7

44Kg: Bernard Ward (Ballyhaunis) beat Tiernan Burns (Holy Family GG) 12-6

44Kg: Ryan Green (Oakleaf) beat Darren Hand (Mulhuddart) 16-3

46Kg: Michael Nevin (Holy Family Drog) beat Shaun McNamee (Springhill) 10-6

46Kg: Martin Stokes (Mulhuddart) beat Casey Berry (Bray) 11-4

48Kg: Conor Bianconi (Twin Towns) beat Dean Hughes (All Saints) 10-8

48Kg: Karl Lynch (Mulhuddart) beat Jason Ward (St Michaels Galway) 9-5

50Kg: Patrick Doherty (Brian Dillons) beat Shane O’Neill (Cobra U) 11-6

50Kg: Kalum McConville (Dealgan) beat Pa McDonagh (Watergrasshill) 9-4

52Kg: Conor Martin (Banbridge) beat Marco Evans (White Church) 7-2

52Kg: James Cleary (Olympic)beat Conor Burns (Holy Trinity) 11-8

54Kg: Johnny Joyce (St Michaels Athy) W/O

57Kg: Stephen Myers (Ryston) beat Aidan Walsh (Holy Family GG) 6-5

57Kg: Michael McGrane (Crumlin) beat Daithi Glennon (St. Josephs) 12-9

60Kg: Michael Delaney (Olympic) beat Stephen Healy (St Carthages) 9-7

60Kg: Craig Bonney (Trinity Boys) beat Stephen Stokes (Derrylin) 15-4

63Kg: Martin Maughan (St Matthews) beat Thomas Lee (Conamara) 4-3

63Kg: Daniel Keating (Watergrasshill) beat Adam O’Donnell (St Francis) 8-4

66Kg Terry Harris (OLOL) beat Pearse Tohill (Gleann) RET2

66Kg: Lewis Crocker (Cairn Lodge) beat Justin Barrett (St Nicholas) 5-2

70Kg: Sean Conroy (Ballyhaunis) beat Thomas Murphy (Sacre Coeur) 9-2

70Kg: Paddy Joyce (Spartacus) beat Padraig Malone (Kilfenora) 13-2

75Kg: Jonathan F Ward (St Ailbhes) beat Kevin Sexton (Ennis) 6-4

75Kg: Matthew Bourke (Ballinrobe) beat Edward Mills (Drimnagh) 9-8

80Kg Cormac Long (Rathkeale) beat Stephen Walsh (St Brigids Kildare) RSC2

86Kg: Mikey Walsh (St Michaels Newross) beat Stephen Joyce (West Finglas) 8-4

86Kg: Gary F Ward (Sy Michaels Galway) beat A McCormack (Cashel) RSC1

91+Kg: Darragh Darcy (Tobar Peadair) beat Sean Maher (Spartacus) RSC1

91+Kg: Chris McCloskey (St John Bosco) beat Stephen Love (The Loup) 12-8

 
March 3rd Youth 1 S/Finals (7pm)

39Kg: Brendan Irvine (St Pauls Antrim) beat Peter Stokes (3 Bridges) RSC2

42Kg: Daryl Moran (Illies GG) beat Michael Maughan (Ballyhaunis) 13-6

42Kg: Dom Sarsfield (St Francis) beat Thomas Ward (St Ailbhes) 10-4

44Kg: John G Ward (Gurteen) beat Martin Lawrence (Drimnagh) 7-7 c/b 21-8

44Kg: Padraig Mackle (Toome) beat Miley Casey (Carlow) 11-9

46Kg: James McCarthy (Fermoy) beat Eddie Mongan (Celbridge) 11-4

46Kg: Joseph McDonagh (St Marys ) beat Ruairi Deeney (St Josephs ) RSC3

48Kg: Garry Kehoe (Marble City) W/O

48Kg: Jason McKay (Canal) beat Emmet McGinn (Townland) 18-7

50Kg: Colm Molloy (Oughterard) beat Mark Moran (Holy Family GG) 16-9

50Kg: Piaras Casey (St Johns ) beat Stephen Barrett (Castlebar) 8-7

52Kg: Gary Cully (St Davids) beat Bradley Sharkey (Castlerea) RSC2

52Kg: Neil McClurkin (Holy Trinity) beat Brendan Kennedy (Keady) 7-3

54Kg: Aaron Radford (Westside) beat Kenneth Cooney (Loughrea) RSC2

54Kg: Bernard McDonagh (Kilcullen) beat Sean Garvey (Sacred Heart ) 14-6

57Kg: Darren Pollock (St Agnes) beat Ciaran Gibbons (Golden Gloves) 6-5

57Kg: Michael McDonagh (St Pauls) beat Gerard Storey (St Josephs) 8-4

60Kg: Caomhin Hynes (Holy Trinity) beat Mark McCole (Dungloe) 9-8

60Kg: Wayne Kelly (Ballinacargy) beat Shane O’Neill (St Davids) 10-7

63Kg: Conor Wallace (Sacred Heart) beat Michael O’Reilly (Tramore) 8-3

63Kg: Darryl Byrne (Grangecon) beat John Paul Conroy (Crumlin) 10-2

66Kg: Barry Harkin (Cootehill) beat James Mongan (Olympic) 15-4

66Kg: Luke Thomas (Watergrasshill) W/O

 
70Kg: Tommy Maughan (Trinity Boys) beat John Keenan (Loughmahon) 9-4

 
70Kg: Cole McGuinness (Canal) beat Charlie McDonagh (Clann Naofa) 5-5 c/b 21-18

 
75Kg: Brian Wall (Cashen Vale) beat Sean Campbell (Holy Trinity) 10-4

 
75Kg: Michael Sweeney (Castlebar) beat Francis Mongan (Finn Valley) 8-8 c/b 28-18

 
80Kg: Shane Ward (Olympic) beat C O’Shaughnessy (Rathkeale) 12-9

 
80Kg: Michael Gallagher (Finn Valley) beat Martin Collins (Trinity Boys) 16-10

 
86Kg: James Hughes (Ryston) beat D Healy (Setanta) KO1

 
86Kg: Niall Gallagher (Sean McDermott) beat Ryan Daly (Monkstown) 8-6

 
91+Kg: Aaron Kelly (Mount Tallant) beat Mike Desmond (Macroom) 9-6

 
91+Kg: Callum Nally (Athlone) beat Eddie O’Loughlin (St Michaels) 17-6

 

Leave a Reply